Af Örgütü: Dünyada idam edilenlerin sayısı yüzde 20 arttı

Posted by

Milletlerarası Af Örgütü tarafından yayınlanan 2021 İdam Raporu’na nazaran 2021 yılında en az 18 ülkede 579 kişi idam edildi. Raporda, 2021 yılında infaz edilen idam cezalarının bir evvelki yıl olan 2020’ye kıyasla yüzde 20 arttığına vurgu yapıldı. İnfaz edilen idam cezalarının bir evvelki yıl korona pandemisi nedeniyle düşüş göstererek, son vakitlerin en düşük düzeyi olan 483’e gerilediği belirtildi.

Salı günü Berlin’de açıklanan raporda, tespit edilen idam olaylarının, datalara tam olarak ulaşmada yaşanan sorunlar nedeniyle çok daha yüksek olduğunun iddia edildiği vurgulandı.

Memleketler arası Af Örgütü raporuna nazaran, infazların birçok Çin’de gerçekleştirildi. Raporda, Çin hükümetinin idam cezaları ile ilgili bilgileri devlet sırrı olarak değerlendirdiği ve infaz sayılarını açıklamadığı belirtilirken, bu ülkede binlerce kişinin idam cezasının infaz edildiği varsayımında bulunuldu.

Raporda ayrıyeten Kuzey Kore ve Vietnam’da da infaz edilen idam cezaları ile ilgili bilgi eksikliği ve doğruluğu bağımsız kaynaklarca teyit edilemeyen açıklamalar nedeniyle kesin sayılara ulaşılamadığına işaret edildi.

BİLİNEN ÜLKELER VE SAYILAR

Memleketler arası Af Örgütü’ne nazaran Çin dışında, bilinen en fazla infaz şu ülkelerde gerçekleştirildi:

İran: 314

Mısır: 83

Suudi Arabistan: 65

Suriye: 24

Dünya çapındaki artış, bilhassa İran’daki uyuşturucu cürümlerinden ötürü infaz edilenlerin sayısındaki yükselişten kaynaklanıyor. Suudi Arabistan’da da infaz sayısı bir evvelki yıla nazaran iki katına çıktı.

İDAM UYGULAYAN ÜLKE SAYISI AZALDI

Memleketler arası Af Örgütü idam sayılarındaki artışa rağmen, vefat cezalarının kaldırılması tarafında milletlerarası eğilimin devam ettiğini belirtti. Geçen yıl Sierra Leone, Kazakistan ve Papua Yeni Gine idam cezalarını kaldırılmak için harekete geçti.

Raporda geçen yıl, 18 ülkede infazların gerçekleştirildiğine vurgu yapılırken, bu sayının istatistiklerin tutulmaya başlamasından bu yana tespit edilen en düşük ülke sayısını ortaya koyduğu kaydedildi.

Ayrıyeten raporda idam cezalarının uygulanma teknikleri ile ilgili bilgilere de yer verildi. Buna nazaran idamlar yüklü olarak baş kesme, asma, zehirli iğne enjekte etme ve silahla vurma formunda yapılıyor.

İdam edilenlerin yaklaşık dörtte birinin bayan olduğu bilgisi re rapora yer aldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.