Arabada 6 bin km için ‘beyin’ yakan hileler

Posted by

Galericilerin fahiş fiyatlarla sıfır araç satmasının önüne geçmek için getirilen ‘6 ay ya da 6 bin kilometre’ şartı bypass oldu. Fırsatçı galericiler ve işbirlikçi bayiiler bu kuralı aşmak için hileleri devreye soktu. Kısıtlamanın yürürlüğe gireceği 15 Eylül tarihi yaklaşmasına karşın elindeki araç stokunu eritemeyen fırsatçılar birden fazla hileyi devreye aldı.

UZMAN OLAN ANLAR

Oto ekspertizlere nazaran birinci hile aracın kilometresi ile oynamak. Araçların beyinlerine müdahale ettiren galericiler, sıfır olan kilometreyi 6 binin üzerine çıkarıyor. Kilometre değişikliği lakin çok uzman ekspertizler tarafından dikkatle incelenirse fark edilebiliyor. Kâfi bilgisi olmayan ekspertizlerin bu oyunları fark etmesi güç.

500 LİRAYA DEĞİŞTİRİYORLAR

Sektörde uzun yıllardır faaliyet gösteren bir ekspertiz şu sözleri kullanıyor: ”Yeni getirilen düzenlemeyle beşerler kilometrelerde oynamalar yapıyor. 6 bin kilometre sınırlamasından evvel de kilometrelerle oynanıyordu. Fakat o vakit kilometreler düşürülüyordu. Yalnızca dijital gösterge olmasına gerek yok, manuel göstergesi olan araçlarda da bu kilometre değişikliği yapılıyor. 500 lira karşılığında kilometre yükseltenler var. Yapılan bu değişiklikleri ekspertizler anlayabiliyor. Biz yalnızca, alıcı şahsa kilometresi yükseltilmiş ya da düşürülmüş diye bilgilendirme yaparız.”

NOTERLERDE DÖNEM MESAİSİ

Stokları eritemeyen fırsatçıların öbür metodu ise dönem oyunu. Pek çok stokçu elindeki araçları anne, baba, çocuk, yeğen yahut akrabalarından rastgele birinin üzerine dönemini gerçekleştiriyor. 15 Eylül hududunu dönemle aşan galericiler, bu tarihten sonra da araçları istediği üzere satabilecek. Noterlerin son günlerde bu dönemler yüzünden ağır mesai yaptığı tabir ediliyor.

İKİZ ARACA DİKKAT

Ekspertizler, satışlarda ikiz araç oyununa da başvurulabileceği konusunda uyarıyor. 6 bin km’yi aşan birebir marka ve model bir aracın ekspertize sokulup her şey olağanmış üzere gösterilebileceğini belirtiyor. Ekspertizler, bu mevzuda tüm ekspertizler ve noterlerin dikkatli olması gerektiğini tabir ediyor.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.