Araştırma: Felce en yatkın kan kümesi açıklandı

Posted by

ABD’de yapılan yeni bir araştırmada, şahısların sahip oldukları kan kümelerinin felç geçirme ihtimalleri üzerinde tesiri olduğu açıklandı.

Araştırmada, kan kümesi A olan bireylerin 60 yaşından evvel felç geçirme mümkünlüğünün yüzde 16 daha fazla olduğu belirtildi.

Çalışmada, B ve AB kan kümelerinin felç riski üzerinde çok az tesiri olduğu yahut hiç tesirinin olmadığı bildirilirken, 0 kan kümesindeki bireylerin felç geçirme mümkünlüğünün yüzde 12 daha az olduğu aktarıldı.

48 farklı çalışmadan alınan, felç geçiren 7 bin ve rastgele bir sıhhat sorunu olmayan 600 bin kişinin bilgileri incelenirken, kan kümesi ile felç riski ortasında temasın tespit edildiği vurgulandı.

Araştırmada,  0 kan kümesi şahısların erken felç riskinin yüzde 12 oranında daha az olduğu aktarıldı. 

60 YAŞ ALTI FELÇ OLAYLARININ YÜZDE ALTISI KAN KÜMELERİ İLE BAĞLANTILI

Araştırmayı yürüten Maryland Üniversitesi’nde tıp profesörü Dr. Braxton Mitchell, “Analizimiz insanların genetik profillerine baktı ve kan kümesi ile erken başlangıçlı felç riski ortasında alakalar buldu” dedi.

Çalışmayı gerçekleştiren bilim insanları, A tipi kanın felç riskini yüzde 16 artırdığını bulurken, 60 yaş altı tüm felçlerin yüzde altısının direkt tek başına kan kümesine atfedilebileceğinin altını çizdi.

Elde edilen bilgilerde, 0 kan kümesinin erken felç riskini yüzde 12 oranında azalttığı aktarılırken, bulgularda, kan kümelerinin pıhtılaşma farklılıklarından ötürü felç riski oluşturduğu belirtildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.