Asrın felaketi Osmanlı konağını yıkamadı

Asrın felaketi Osmanlı konağını yıkamadı

KAHRAMANMARAŞ – Kahramanmaraş‘ta yaşanan depremler sonrası birçok bina yıkılırken Osmanlı döneminden kalan tarihi konak depremde ayakta kalmayı başardı.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat tarihinde meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki 2 deprem sonrası şehirde bulunan birçok yapı yıkıldı. Yeni binalarda bile yıkımlar meydana gelirken Dulkadiroğlu ilçesi Yörük Selim Mahallesi’nde bulunan ve tahmini 1800’lü yılların sonlarında inşa edilen tarihi Mahmut Paşa konağı, depremden etkilenmedi. Geride bıraktığı aslın yorgunluğunu dışa vuran ve her an yıkılacak gibi bir görüntü veren konağın ayakta kalması dikkat çekti.

“Bu depremde dahi hasar görmedi”

Veysel Ağagörmez, konağın asrın felaketinde zarar görmediğinden bahsederek, “Bu konak daha öncesinden mabet olarak kullanılmış, daha sonrasında medrese olarak hizmet vermiş. Bu konak depremde fazla hasar görmedi. Logaritmik olarak7 şiddetinin 5 katı olan bu depremde dahi hasar görmedi. Deprem öncesinde de böyleydi. Bu konak 1800’lü yılların sonlarında inşa edilmiş. Bu konak Kurtuluş savaşını, Kahramanmaraş‘ın kurtuluşunu görmüş bir konak. Depremde Kahramanmaraş ili çok büyük zarar gördü ama bu tarihi mabet fazla zarar görmedi” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kültür Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir