Avrupa Parlamentosu: Macaristan artık demokratik değil

Posted by

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nun gündeminde anayasal ve seçim sisteminin işleyişi, hukukun üstünlüğü, yargının bağımsızlığı, yolsuzluk ve medyanın kısıtlanması mevzularında Avrupa Birliği tarafından eleştirilen Macaristan vardı.

Parlamento, Macaristan’ın idare biçimini “seçimli otokrasi” olarak tanımladı. Macaristan’ın AB’nin bedellerini sistemik olarak tehdit ettiğine ve artık demokratik olarak yönetilmediğine karar verildi.

AA’nın haberine nazaran; karar 433 lehte, 123 aleyhte ve 28 çekimser oyla kabul edildi.

“AB’nin imajını olumsuz etkileyen birçok yeni bahis ortaya çıktı”

Ülkedeki seçim sisteminin işleyişinden yargı bağımsızlığına kadar birçok mevzuda telaşın aktarıldığı kararda, “Macaristan’da durum, birkaç yıldır gereğince ele alınmıyor. Birçok kaygı devam ediyor. Bu esnada AB’nin imajı, aktifliği ve güvenilirliğini olumsuz etkileyen birçok yeni mevzu da ortaya çıktı.” denildi.

Kararda ayrıyeten, “Konseyde Rusya’ya karşı kısıtlayıcı önlemlerin engellenmesinin AB için bir güvenlik sorunu oluşturduğu” da belirtildi.

“Macaristan artık demokratik değil”

AP’den karara ait yapılan yazılı açıklamada, akademik özgürlük, din özgürlüğü, örgütlenme özgürlüğü, LGBTIQ hakları da dahil olmak üzere eşit muamele hakkı, azınlıkların yanı sıra göçmenlerin, sığınmacıların ve mültecilerin haklarının da sıkıntılı olduğu söz edildi.

Açıklamada, milletvekili Gwendoline Delbos-Corfield’ın “Bu raporun sonuçları açık ve geri alınamaz. Macaristan artık demokratik değil. Macaristan’da hukukun üstünlüğünün gerilediği telaş verici oran göz önüne alındığında, Parlamentonun bu tavrı benimsemesi her zamankinden daha acildi.” değerlendirmesine yer verildi.

AP kararı bağlayıcı değil

AP’nin kararı bağlayıcılık taşımıyor.

AP bu yolla, AB Kuruluna Macaristan’ın, Birliğin üzerine kurulduğu kıymetleri önemli halde ihlal etme riskinin açık olduğunu kabul etmesi” davetinde bulunuyor. AB Kurulu da 15 Temmuz’da Macaristan’a basın özgürlüğü ihlali ve cinsel ayrımcılık gerekçesiyle AB Adalet Divanında dava açmıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.