Babalar Günü ne vakit? 2022 Babalar Günü bu pazar mı?

Posted by

Dün, bugün ve yarın en kıymetli varlıklarımızın başında gelecek babalarımızı sevindirmek ve ehemmiyetini anlamak için kutlanan Babalar Günü için artık kısa bir vakit kaldı. Babalar günü bu yıl yani 2022’de 19 Haziran Pazar günü kutlanacak.

Hayatımıza taraf veren, her daim takviye olan babalarımız için onları sevindirecek sürpriz yapmak isteyenler Babalar Günü ne vakit sorusuna karşılık arıyor. Babalar günü her yıl haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanıyor.

BABALAR GÜNÜ NE VAKİT?

Babalar günü bu yıl yani 2022’de 19 Haziran Pazar günü kutlanacak.

BABALAR GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü üzere babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd’un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış lakin bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Bu yüzden Babalar Günü Haziran ayında kutlanır. Babalar Günü birinci kere 19 Haziran 1910′da Washington’un Spokane kentinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Lideri Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ancak resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o periyodun lideri Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa lider Richard Nixon’ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD’de resmi tatil ilan edilmiştir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.