Bakan Kurum: Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut atağını başlatıyoruz

Posted by

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, yeni toplumsal konutlara ait toplumsal medya hesabından yaptığı görüntülü paylaşımda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2002’de, “Ev sahibi olmayan, yeni yuvasına kavuşmayan tek bir dar gelirli vatandaşımız kalmayacak.” sözünden hareketle başlayan toplumsal konut seferberliğinin, bugün tam 1 milyon 170 bin sayısına ulaştığını belirtti.

Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut projesi yapılacak. Lider Erdoğan projenin ayrıntılarını 13 Eylül Salı günü açıklayacak.

Yapılacak 250 bin konut için 362 milyar liralık bütçe ayrıldı. Bu derece büyük bir yatırım sayesinde 1,5 trilyon liradan fazla bir ekonomik hareketlilik yaşanacak ve Türkiye iktisadı rahat bir nefes alacak.

Özellikle koronavirüsün dünya çapında yayılması ve pandemiyle birlikte global ölçekte artan maliyetler nedeniyle enflasyonda artışlar görüldü. Üretim alanında hammadde fiyatlarının artması, dünya ülkelerinin ekonomilerinin küçülmesine enden oldu. Bu kriz anında bile ayakta duran ve giderek güçlenen Türkiye iktisadı, kelam konusu toplumsal konut projesiyle artan kira ve konut fiyatlarıyla uğraşını yeni bir boyuta taşıyacak ve fiyatlarda stabilizasyon sağlanacak.

Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut projesi nedeniyle 100 binden fazla kişi istihdam edilecek, 250’den fazla alt dalı ilgilendirmesi nedeniyle inşaat, sanayi ve ticaretin çarkları daha da hızlanacak.

Bunların yanı sıra, yapılacak olan yeni kuşak konutlar sayesinde, bir zelzele ülkesi olan Türkiye’de vatandaşlar gönül rahatlığıyla oturabilecekler.

PROJEYE KİMLER BAŞVURABİLECEK

Türkiye’nin geleceğine istikamet verecek olan gençler, çok uygun şartlarda konut sahibi olabilecekler. Bunun yanı sıra, yıllarca emek veren ve mesken sahibi olmak isteyen emeklilere de büyük ölçekte kontenjan ayrıldı. Bu toprakların savunulmasında gözünü kırpmadan canını veren şehit yakınlar ve gazileri de unutulmadı. Ayrıyeten engelli vatandaşlar da kelam konusu projeden faydalanabilecekler.

Türkiye’nin 81 vilayetinde ve 7 bölgesinde yapılacak olan projenin müracaat kaideleri ise şöyle olacak:

1 Müracaat için T.C. vatandaşı olunması gerekiyor.

2.Proje vilayet sonları içerisinde en az 1 yıl ikamet etmeleri yahut proje vilayet nüfusuna kayıtlı olmaları gerekiyor.

3.Başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. hudutları içinde tapuda kayıtlı konutlarının bulunmaması ve TOKİ’den daha evvel mesken sahibi olmamaları gerekiyor.

4.İstanbul için aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 16.000 TL, yurt genelinde 14.000 TL gerekiyor. Lakin şehit aileleri, harp ve görev malulleri ile bunların dul ve yetimleri için bu türlü bir kural bulunmuyor.

5.Bir hane halkı ismine sadece bir kişi başvuracak.

6.Başvuruları yapacak vatandaşların 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekiyor.

7.Genç kategorisine yalnızca …/09/1991 tarihinden sonra doğan vatandaşlar müracaat edebilecek.

KONUTLAR NASIL YAPILACAK

Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut projesi sayesinde, 250 bin konut yapılarak vatandaşlar konut sahibi olacak. Ama müracaatların başlamamış olmasına karşın, vatandaşlar meskenlerin nasıl yapılacağını merak ediyor.

Yapılacak binalar lokal ve yatay mimariye uygun olarak, 5 katı geçmeyecek halde planlanacak.

Sıfır atık prensibine uygun hareket edilecek.

Enerji verimliliği yüksek, iç ve dış yalıtımlı binalar yapılacak.

Binaların imalinde iklim dostu materyaller kullanılacak.

Söz konusu proje alanlarında yenilenebilir güç sistemleri kurulacak ve global ısınmayla gayret hedeflenecek.

ARSA PROJESİNİN AYRINTILARI NASIL

Kuruluşundan bu yana birinci kez, TOKİ tarafından bütün alt yapısı hazırlanmış yerler vatandaşların kullanımına sunulacak. Elektrik, su, doğal gaz altyapıları tamamlanmış ve inşaat planları çizilmiş hazır yerler sunulacak. Gelir durumu düşük olan vatandaşlar kent çeperlerinde kendi meskenlerini yapma fırsatına kavuşmuş olacak. Türkiye’nin yedi bölgesinde de vatandaşlara sunulacak olan yerlerde maddi çıkar hedeflenmeyecek, emlak piyasa fiyatlarının altından verilecek. Faizsiz ve uzun vadelerde vatandaşa sunulması hedeflenen arsa projesinde ise 100 bin konut yapılabilecek, böylelikle inşaat bölümü olumlu etkilenecek.

Söz konusu emlakta elektrik, su ve doğal gaz altyapıları tamamlanmış olacak. İmar planları yapılmış, inşaata hazır halde teslim edilecek.

Arsalara müracaat koşulları ise şöyle:

Aranan kurallardan birincisi T.C. Vatandaşı olmak.

Yoksul ve dar gelirli vatandaşlar hak sahibi olacak.

Arsa tahsis edilecek vatandaşların, kendisinin yahut eşinin yahut ergin olmayan çocuğunun rastgele bir belediye sonu içinde mesken yapmaya müsait yere yahut her hangi bir yerde bir mesken yahut apartmanın başka bir dairesine karşılık olan arsa hissesine sahip olmaması gerekiyor.

775 sayılı Gecekondu Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği kararları uyarınca yapılmış olan uygulamalardan daha evvel faydalanmamış bireyler başvurabilecekler.

Bu koşulları taşıyan vatandaşlar müracaat bedeli olarak 500-TL’nin ödenmesiyle başvuruyu tamamlamış olacaklar.

28 VİLAYETTE 10 BİN SANAYİ SİTESİ

TOKİ kuruluşundan bu yana birinci sefer sunulacak olan iş yerleri sayesinde küçük ve orta ölçekli endüstriciler iş yeri imkanına sahip olacak.

Söz konusu proje kapsamında hem vatandaşlar iş yeri sahibi olacak hem de istihdama katkı sağlanacak.

Tamiratla uğraşan küçük işletmelerden, oto tamirhanelerine, mobilyacılardan, makine üreticilerine kadar onlarca farklı dalı içinde barındıracak biçimde sanayi alanları inşa edilecek.

Proje kapsamında Ankara’da 100, Adana’da 500, İzmir’de 700 olmak üzere toplam 28 vilayette 10 bin sanayi sitesi kurulacak.

İş yeri sahibi olmak için aranan koşullar ise şöyle;

Türk vatandaşı olmak,

Projenin bulunduğu vilayet nüfusuna kayıtlı olmak yahut o vilayet hudutlarında faaliyette bulunuyor olmak

18 yaşını doldurmuş olmak,

Ustalık Evrakı, İşyeri Açma Evrakı, İlgili Oda Kayıt Dokümanı yahut Vergi Mükellefi olmak, e-Ticaret yapıldığına dair nace kodu v.b. bilgileri gösterir dokümanlara sahip olmak,

Başvuru sahibinin kendisinin, eşinin ve 18 yaşından küçük çocuklarının sanayi dükkanı sahibi olmaması,

Bu kuralları taşıyan vatandaşlar müracaat bedeli olan 2 bin lirayı bankalar aracılığıyla yatırarak başvurusunu tamamlamış olacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.