Bakan Kurum’dan konut ve kira fiyatlarının artışına ait açıklama

Posted by

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Habertürk canlı yayına katılarak gündeme ait soruları yanıtladı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘müjde’ diye duyurduktan sonra artışa geçen konut fiyatlarına ait Bakan Kurum açıklama yaptı.

Kurum, “Konut fiyatlarının artışı, kira fiyatlarının artışı, vatandaşların erişimini teğe bir takip ediyoruz. Bu noktada Sayın Cumhurbaşkanımız bir paket açıkladılar 0,99 oranıyla 2 milyon liraya kadar konut alabilen vatandaşlarımıza takviye olmak maksadıyla Hazine ve Maliye Bakanlığımız bankalarla birlikte bir çalışma yapıyor. Burada da fahiş fiyat artışlarını teğe bir takip ediyoruz” tabirlerini kullandı.

“BİR PROJE DAHA GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

Kentsel dönüşümle alakalı projeleri yarım kalmış firmalara da takviye paketini açıkladıklarını anlatan Kurum, “Bu noktada kira üzerine de Adalet Bakanlığımız, Hazine ve Maliye Bakanlığımızla çalışıyoruz. Buraya gelmeden evvel Hazine Maliye Bakanlığımızla, Genel Merkezde Genel Lider Yardımcımızla, ilgili bakanlıklarımızla birlikte vatandaşlarımızın daha uygun kaidelerde konut alabilmesine imkan sağlamak emeliyle belediyelerimizle birlikte bir proje daha gerçekleştireceğiz. İnşallah bunu yakın vakitte Sayın Cumhurbaşkanımız milletimizle paylaşacaktır” formunda konuştu.

Konut fiyatlarının artmasının nedenine ait olarak da Covid-19 salgınıyla başlayan tüm dünyadaki tedarik zincirlerindeki bozulmaları gösteren Kurum, şöyle devam etti:

“Maliyetleri düşürecek, hem bölümümüze hem vatandaşımıza daha uygun kurallarda konut yapılmasına imkan sağlayacak, hem de vatandaşımızın erişimi kolaylaştıracak projeyi yakın vakitte açıklayacağız. Bunun dışında TOKİ ile 1 milyon 137 bin konut ürettik. Bunları 15-20 yıl vadeyle şehit aileleri, alt gelir, emekli vatandaşlarımıza verdik. Bu projeye de devam edeceğiz. İnşallah ağustos ayında Sayın Cumhurbaşkanımız bunu milletimizle paylaşacak. Yeniden büyük bir projeyi vatandaşlarımızın konut alabilmelerine imkan sağlamak maksadıyla 81 vilayetimizde yapacağız”

“AİDAT ÖDER ÜZERE KONUT SAHİBİ OLUYOR”

Bunun bir toplumsal konut projesi olacağını belirten Kurum, “Öncelik buradaki konut ve kira fiyat artışlarının en fazla yaşandığı vilayetlerde sübvanse edebilmek emeliyle bu projeyi yapacağız. Vatandaşımız aidat öder üzere konut sahibi oluyor” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.