Boris Johnson: Vazifeme devam edeceğim

Posted by

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, hükümet ve parti içinde arka arda gelen istifa kararlarının akabinde Avam Kamarasında yapılan haftalık Başbakana Sorular Oturumu’nda konuştu.

Muhalefetin Başbakan’ın da istifa etmesi gerektiği davetlerine verdiği cevapta Johnson, şunları söyledi:

“Açıkçası, hükümetin devam etmesinin ve verdiğimiz misyonu yerine getirmesinin imkansız olduğunu hissettiğim şartlar olsaydı ya da Ukrayna halkını destekleme isteğimizde hüsrana uğradığımızı hissetseydim, o vakit yapardım lakin açıkçası devasa bir yetkiye sahip olduğu güç şartlarda bir başbakanın vazifesi, vazifesine devam etmektir. Yapacağım şey bu.”

‘SEÇİM ULUSAL BİR KUSUR OLUR’

İskoç Ulusal Partisinin Meclis Kümesi önderi Ian Blackford da Başbakan Johnson’ın “umutsuzca kendi fantezisine tutunduğunu” belirterek, seçim daveti yapıp yapmayacağı sorusunu yöneltti.

Johnson, Blackford’un seçim davetini reddederek, bunun ulusal bir kusur olacağını savundu.

24 SAATTE 21 İSTİFA

Ülkede, son 24 saatte bakan, devlet bakanı, bakan yardımcısı ve özel sekreter seviyesinde 21 istifa kararı alındı.

İstifa edenler ortasında İngiltere Sıhhat Bakanı Sajid Javid, İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, Hazine Bakan Yardımcısı John Glen ve Okullardan Sorumlu Devlet Bakanı Robin Walker üzere üst seviye isimler yer aldı.

SAĞLIK BAKANI: VİCDANEN VAZİFEME DEVAM EDEMEYECEĞİM

İngiltere’de Sıhhat Bakanı Javid ile Maliye Bakanı Sunak dün arka arda kabineden istifa ettiklerini açıklamıştı.

Javid, Twitter’dan yaptığı açıklamada, artık vicdanen vazifesine devam edemeyeceğini ve Johnson’a inanç duymadığı için istifa ettiğini belirtmişti.

Sağlık Bakanı’nın istifa kararından kısa bir mühlet sonra Maliye Bakanı Sunak da istifa ettiğini açıklamıştı.

İki bakanın istifa kararı, Johnson’ın, Muhafazakar Parti milletvekili ve partinin küme yöneticisi Chris Pincher’a yönelik taciz suçlamalarından haberdar olmasına karşın kendisine verdiği vazifeden ötürü “son derece pişman” olduğunu açıklamasının akabinde gelmişti.

Başbakanlık Ofisi 10 Numara’dan daha evvel yapılan açıklamada, Johnson’ın Pincher’la ilgili taciz savlarından haberdar olmadığı belirtilmişti. Lakin daha sonra Johnson’ın, 2019’da dışişleri bakanı olarak misyon yaptığı periyotta Pincher’la ilgili şikayetler hakkında bilgilendirildiği ortaya çıkmıştı.

Bakanların istifalarından çabucak evvel Johnson, Pincher’a verdiği misyon nedeniyle özür dilemiş, büyük pişmanlık duyduğunu lisana getirmişti.

JOHNSON PALAVRA SÖYLEMEKLE SUÇLANDI

Johnson, Başbakanlık Ofisi 10 Numara’da Covid-19 salgını sırasında karantina kurallarını ihlal eden partiler düzenlenmesi nedeniyle tenkit ve istifa baskısı altındaydı.

Bu partilerden biri nedeniyle para cezası da alan Johnson, kendi partisinin birtakım milletvekilleri ve muhalefet tarafından parlamentoya palavra söylemekle suçlanmıştı.

Lideri olduğu Muhafazakar Parti 6 Haziran’da inanç oylamasına gitmiş lakin Johnson 148’e karşı 211 oyla kazanmıştı. (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.