Canlı | İstanbul’da 1 Mayıs: Alanda konserler başladı

Posted by

1 Mayıs Dünya Emek ve Dayanışma Günü kutlamak isteyen işçiler, sendikalar ve emek örgütleri Maltepe’de miting alanında toplanmaya başladı. Yurttaşların, CHP Adalar Örgütü ve Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül’ün içinde olduğu vapur sahil güvenlik ekipleri tarafından iskeleye yanaştırılmadı. Bir CHP üyesi, tepki olarak vapurdan atlayıp yüzerek iskeleye çıktı. Miting alanında konserler başladı; sahneye ilk olarak Bandista grubu, daha sonra da Ruhi Su Dostlar Korosu çıktı.

GÜNCEL 01.05.2022 11:29

Canlı | İstanbul'da 1 Mayıs: Alanda konserler başladı

Abone Ol google-news

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü bugün tüm yurtta zamlara, işsizliğe, yoksulluğa ve baskılara karşı çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Bu yıl 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün Maltepe etkinlik alanında kutlanması kararı alındı.

Karar doğrultusunda İstanbul Valiliği tarafından Maltepe etkinlik alanı çevresinde bazı yollar trafiğe kapatıldı. Toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılmasına izin verilmeyen Taksim Meydanı ve çevresinde her sene olduğu gibi bu sene de sıkı güvenlik önlemleri alındı.

Taksim Meydanı’na yürümek isteyen 164 kişi, polis müdahalesiyle gözaltına alındı.

İşçiler, sendikalar ve emek örgütleri, işçi bayramını Maltepe miting alanında kutlamak için alanda toplanmaya başladı. Alanda pankartlar açılırken, bir yandan da davullar ve halaylar günün erken saatlerinde başladı.

Evrensel’in aktardığına göre, 1932 yılında Alexander Trachtenberg tarafından yazılan kapsamlı makale Hünkar Özlütaş tarafından çevrildi.

CANLI

14.10 Maltepe’de, emek ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu.

14.05 Sahnede çıkan Ruhi Dostlar Korosu, marşlarını ve şarkılarını alanı dolduranlarla söylüyor.

13.36 Maltepe miting alanında konserler başladı. Bandista grubu şarkılarını seslendiriyor. Bu sırada toplanmalar da devam ediyor. Bandista’nın ardından Ruhi Su Dostlar Korosu sahneye çıkacak.

11.47 Polis Adalar’dan deniz ulaşımıyla Maltepe’ye gelenleri miting alanına almadı.

Adalar Belediyesi tarafından Maltepe Miting Alanı’nda düzenlenen 1 Mayıs etkinliklerine katılacak yurttaşları taşımak için kiralanan tekne, güvenlik güçleri tarafından Maltepe İDO İskelesi’ne yanaştırılmadı.

CHP Adalar Örgütü ve Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül’ün içinde olduğu vapurda bulunan bir CHP üyesi, tepki olarak vapurdan atlayıp yüzerek iskeleye çıktı. Denize atlayarak iskeleye ulaşan yurttaş, “Kendi iskelemize, yanaştırılmadık. Defalarca ilettik kendilerine 45 dakikadır bizi burada bekletiyorlar. Tepki olsun diye denize atladım yüzdem buraya, umut ediyorum ki birazdan alacaklar. Bu uygulamayı bu baskıyı hiçbir zaman görmedim. Artık sesimizi en üst kademeye çıkartacağız, direne direne hakkımızı alacağız” dedi.

Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, belediye olarak 1 Mayıs etkinliklerine gitmek isteyenler için tekne kiraladıklarını belirterek “Maltepe İskelesi’ne yanaştık ancak polis çıkamayacağımızı, Bostancı İskelesi’ne inmemiz gerektiğini söyledi. Bir saattir denizdeyiz. Polis ile görüşmelerimiz devam ediyor” açıklamasını yaptı.

11:17 1 Mayıs tarihine ilişkin, 1932 yılında Alexander Trachtenberg tarafından yazılan kapsamlı makaleyi Hünkar Özlütaş çevirdi.

11.11 İstanbullular, Maltepe’de yapılacak 1 Mayıs kutlamaları için toplanmaya başladı.

canli-istanbul-da-1-mayis-polis-adalar-dan-gelenleri-alana-almadi-1010220-1.canli-istanbul-da-1-mayis-polis-adalar-dan-gelenleri-alana-almadi-1010221-1.

canli-istanbul-da-1-mayis-alanda-konserler-basladi-1010228-1.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.