Caretta caretta yasağı: Üç kıyıya gece girmenin cezası 109 bin lira

Posted by

Jenerasyonu tehlike altındaki caretta caretta çeşidi deniz kaplumbağalarının yuvalama döneminin başlamasıyla Antalya’nın Çıralı, Olimpos ve Patara kumsalına saat 20.00’den gün doğumuna kadar giriş yasaklandı.

Dünya Doğayı Muhafaza Birliği’nin (IUCN) jenerasyonu tehlike altındaki tiplerde kırmızı listede gösterilen caretta caretta ve chelonia mydas tipi deniz kaplumbağalarının Akdeniz’in Türkiye kıyılarındaki yuvalama dönemi başladı. Akdeniz’de caretta caretta çeşidi deniz kaplumbağalarının en çok yuvalama yaptığı kumsallar ise Antalya kıyılarında yer alıyor. Deniz kaplumbağaları üreme dönemine bağlı olarak Çıralı, Olimpos ve Patara kumsallarına geceleri giriş yapmak, yüzmek, çadır kurmak, ateş yakmak üzere faaliyetler yasaklandı. Eylül sonuna kadar sürecek yasağa uymayanlara 109 bin 785 lira ceza uygulanacak.

PATARA’DA CARETTA CARETTA DÖNEMİ

Patara kumsalında Tabiat Varlıkları Muhafaza Genel Müdürlüğü’nün dayanağıyla Pamukkale Üniversitesi’nden Prof. Dr. Eyüp Başkale ve uzman biyolog Ayfer Sevimli liderliğinde gönüllülerden oluşan 14 kişilik takım, dönem boyunca yuva ve yavruların kayıt altına alınması ve korunması üzere çalışmaları yürütüyor. Geçen yıl 957 caretta carettanın çıkış yaptığı kumsalda 316 yuva oluştuğunu, 16 bin 980 yavrunun denizle buluşturulduğunu belirten Başkale, kumsalda dönemi bu yıl 15 Mayıs’ta açtıklarını söyledi.

20.00’DEN İTİBAREN KIYIYA GİRİŞ YASAK

Eylül sonuna kadar sürecek yuva ve yavru çıkışlarıyla ilgili saat 20.00’den gün doğumuna kadar kumsala insan ve her türlü araç girişinin yasak olduğunu kaydeden Prof. Dr. Başkale, “Sahilde ateş yakmak, çadır kurmak ve gibisi tüm faaliyetler yasak. Aksi takdirde giriş yapanlar ve ziyan verenlere ait 109 bin lirayı bulan önemli cezaları var. Geçen yıl birkaç şahsa bu cezalar yazıldı. Ateş yakan oldu, araçla girenler tespit edilip plakaları üzerinden cezalar yazıldı. Tabiat Varlıkları Muhafaza Genel Müdürlüğü’nce Patara kıyısında bu sene kazıklama çalışması yapılarak, insanların kullanabileceği alanlar da belirlendi ve yeni bilgilendirme tabelaları konuldu. Günlük kontroller de yapılıyor” diye konuştu.

TURİSTLERE CARETTA CARETTALARI ANLATIYORLAR

Kumsalda 14 vazifelinin bulunduğunu lisana getiren Prof. Dr. Başkale, “Görevli ve gönüllülerimiz öğlenden sonraları kıyıdaki vatandaşlara deniz kaplumbağalarının kuşağının tehlike altında ve müdafaa altında olduğu, yuvalamaları, yavru çıkışları, ekoturizme katkıları üzere birçok mevzuda bilgilendirme yapıyor. Ayrıyeten kıyıya gece girişin yasak olduğu da bildiriliyor. Bölgede jandarma grupları de 24 saat nöbet tutuyor. Şu ana kadar 2 yuva oluştu. Geçen yıl bugünlerde 8-9 yuva olmuştu lakin bu yıl iklim koşulları nedeniyle 1-2 haftalık gecikme yaşanıyor” dedi.

ÇIRALI VE OLİMPOS’TA KIYI YASAĞI BAŞLADI

Çıralı Kıyı Muhafaza Uyum Komitesi Lideri Erdal Elginöz de geçen yıl Çıralı kumsalında 124 yuvadan 3 bin 24 yavrunun, Olimpos kumsalında ise 4 yuvadan 160 yavrunun denizle buluşturulduğunu söyledi. Bu yıl havaların soğuk gitmesi nedeniyle yuva oluşumunda gecikme yaşandığını belirten Elginöz, “Henüz bir yuvalama olmadı. Hem deniz suyu hem de kumun gereğince ısınmamasına bağlıyoruz. Mayıs sonu prestijiyle yuva çıkışlarının başlamasını bekliyoruz. 14 Mayıs prestijiyle kıyıda gece nöbetlerimiz başladı. Deniz Kaplumbağalarının Korunması Genelgesi ve Antalya Valiliği’nin de buyruğu kapsamında Çıralı ve Olimpos’ta gece saatlerinde kumsala giriş yasaklandı” sözünü kullandı. (DHA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.