Çavuşoğlu: İsrail’le bağlarımızın daha düzgüne gitmesi için ortak irademizi ortaya koyduk

Posted by

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İsrail’deki Türkiyeliler Birliği üyeleriyle bir ortaya geldi
– Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu:
– “(İsrail’e gerçekleştirdiği resmi ziyarete ilişkin) Bağlarımızın her alanda daha uyguna gitmesi için ortak irademizi ortaya koyduk. Güç günler olsa da ilgilerimizi sürdürme kararı aldık”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği İsrail’de Bat Yam kentindeki Türkiyeliler Birliği’ni ziyaret etti.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran, yurt dışına yaptığı ziyaretlerde Türk vatandaşlarıyla bir ortaya geldiğini söyleyen Çavuşoğlu, “Türkiye’de farklı inanç kümeleriyle farklı kültürler ortasında Yahudi vatandaşlarımız da yaşamaktadır. Bundan da gurur duyuyoruz. Yalnızca İsrail değil, bugün Türkiye topraklarına Osmanlı vaktinde gelip de daha sonra farklı ülkelere giden Yahudi vatandaşlarımızla buluşuyoruz, hasret gideriyoruz” diye konuştu.

Dünya genelinde Yunus Emre Enstitüleri’nin Türkçe öğrettiğini belirten Çavuşoğlu, “Ülkenizden buraya getirdiğiniz mirası yaşatmanız gurur sorunudur. Hepinize çok teşekkür ediyoruz. Bilhassa yeni kuşaklara hoş lisanımızı öğretmeniz çok anlamlı” dedi.

İsrail’e gerçekleştirdiği resmi ziyarete ait değerlendirmelerde bulunan Çavuşoğlu, “İlişkilerimizin her alanda daha düzgüne gitmesi için ortak irademizi ortaya koyduk. Sıkıntı günler olsa da bağlarımızı sürdürme kararı aldık” sözlerini kullandı.

İsrail’deki Türkiyeliler Birliği Lideri Ovi Roditi Gülerşen, programda yaptığı konuşmada, Türkiye ve İsrail ortasındaki son olağanlaşmanın Çavuşoğlu’nun ziyaretiyle daha da ivme kazanmasını umduklarını söyledi.

Çavuşoğlu, programa katılan İsrail’deki Türkiyeliler Birliği üyelerinin sorularını yanıtladı. (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.