Çin’de dijital iktisat büyüyor

Posted by

Çin’de bağlantı teknolojileri ve internettin yarattığı ekonomik büyüklüğün 10 yılda 1 trilyon dolar arttı.

Yeni kuşak bilgi ve irtibat teknolojilerinin yarattığı iktisat, 2012’de 11 trilyon yuan yani yaklaşık 1,65 trilyon dolar iken, 2021 sonunda 45 trilyon yuan (yaklaşık 2,65 trilyon dolar) büyüklüğe ulaştı.

Dijital iktisadın hissesi arttı

AA’nın haberine nazaran dijital iktisadın Gayrı Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) içindeki hissesi 2021’de yüzde 21,6’dan 2021’de yüzde 39,8’e çıktı.

Fiber-optik internet ve taşınabilir irtibat ağları gelişti

Söz konusu periyotta dijital irtibat alanındaki altyapı yatırımları, fiber-optik internet ve taşınabilir irtibat ağlarının yaygınlaştırılması artışı destekledi.

Çin’de hala 1,7 milyon 5G baz istasyonu bulunuyor. 5G kullanıcılarının sayısının 2023’te 560 milyonu aşacağı öngörülüyor. Her 10 bin kullanıcıya düşen baz istasyonu sayısının 18’e çıkarılması hedefleniyor.

İnternet şirketleri üzerindeki kontrol baskısı artırılmıştı

Çin’de internet şirketlerine yönelik kontroller ve düzenleyici müdahaleler, geçen yıldan itibaren artmıştı.

İnternet kesiminin son 20 yıldaki dizginsiz büyümesini “sermayenin sistemsiz genişlemesi” olarak gören Çin idaresi, internet kesimindeki kontrolleri ve düzenlemeleri ek önlemler ve kurallarla yeni bir seviyeye taşımıştı.

E-ticaret, alışveriş, taşınabilir ulaşım ve toplumsal medya hizmetleri sağlayan ve faaliyet alanlarında büyük güce ulaşan internet şirketleri, çok sayıda soruşturma ve ceza ile karşılaşmıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.