Çin’den ABD’ye ‘çip’ iletisi: Çip sanayisinde ‘zorlayıcı diplomasisi’ başarısızlığa uğrayacak

Posted by

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao LijianABD‘nin bilim, teknoloji ve ticaret mevzularını siyasallaştırmaya çalıştığını, bunun memleketler arası ticaret kurallarını ve global piyasayı baltaladığını ve nihayetinde başarısızlığa uğrayacağını söyledi.

Güney Kore medyasının Washington’daki ismi gizli tutulan kaynaklara dayandırdığı haberlere nazaran ABD idaresi, yarı iletkenler bölümünde yaşanan tedarik zinciri meselelerinin üstesinden gelmek için Güney Kore‘ye, ABD liderliğindeki “Çip 4” ittifakına katılıp katılmayacağını Ağustos ayı sonuna kadar bildirmesini istedi.

Zhao Lijian, çok sayıda ülke ortasında yüksek düzeyde globalleşme ve endüstride işbirliğinin çip teknolojisinin sürdürülebilir biçimde süratle ilerlemesini sağladığını söyledi.

Zhao, global çip endüstriyel zinciri ve tedarik zincirinin hem piyasa kurallarının hem de işletmelerin tercihlerinin sonucu olduğunu kelamlarına ekledi.

Zhao, öte yandan ABD’nin tekraren devlet gücünü istismar ettiğini; bilim, teknoloji ve ticareti siyasileştirdiğini; “zorlayıcı diplomasiye” başvururken memleketler arası ticaret kurallarını baltalayan ve global pazarda bölünmelere yol açan endüstriyel ayrışmayı teşvik etmeye çalıştığını söyledi.

Zhao ayrıyeten, “Dünya iktisadının derinden bütünleştiği bir periyotta ABD’nin bu cinste adımları akıntıya karşı kürek çekmektir. Takviye görmemektedir ve nihayetinde başarısızlığa uğrayacaktır. İlgili tarafların objektif ve adil tavırlarını sürdüreceklerini, kendi uzun vadeli çıkarlarını ve adil ve hakkaniyetli bir pazar prensibini göz önünde bulunduracaklarını ve global çip sanayi zincirinin ve tedarik zincirinin istikrarını sağlamak için daha fazlasını yapacaklarını umuyoruz” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.