Cumhurbaşkanı Erdoğan: Eğitim mimarı mısınız çapulcu mu?

Posted by

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de düzenlenen 20 bin kontratlı öğretmen atama merasiminde konuştu.

Ankara’daki öğretmen hareketine yönelik tartışmalara değinen Erdoğan, “Eğitim sistemimizin yararına olan problemleri istismar edenleri görmekten icap duyuyorum” dedi.

“Projeleri olmayanların yaptığı boykot daveti öğretmenleri siyasi gereç olarak kullanmayı amaçlayan arka niyetli bir girişim” tabirlerini kullanan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Siz eğitim öğretim mimarı mısınız yoksa sokaklarda çapulcu olarak dolaşanlardan mısınız? Bize yavrularımızla haşırneşir olacak öğretmenler lazım, bu türlü caddelerde sokaklarda dolaşanlar değil.”

Erdoğan, “Eğitim üzere, evlatlarımızı, ülkemizin geleceğini ilgilendiren bir mevzuyu gündelik siyasete meze yapmak, öğretmenlerimizi kışkırtmak hakikat yaklaşım değildir. Öğretmenlerimiz fitne teşebbüsüne fırsat vermeyecektir” diye konuştu.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan başka başlıklar şöyle:

“Öğretmen sayımızı toplamda yaklaşık 1 milyon 10 bine çıkarmış oluyoruz. 2002 yılında bu sayı 5360 bin civarındaydı. Misyon yapan öğretmenlerimizin 750 bini bizim devrimizde atanmıştır. Okullarımızdaki altyapı ve öğretmen eksikliğinden ötürü derslerin birçok boş geçiyordu. Evlatlarımız kalabalık sınıflarda eğitim görüyordu.

Sınıfların 60-70-80 kişi olduğı periyotlar oldu, bu türlü okuduk. Anadolu’da 100 bireye kadar çıktı. Farklı sınıfların tıpkı derslikte olduğu bu tabloya biz son verdik. Türkiye olarak öğretmen sayısında OECD ortalamasını yakaladık. Eğitim bütçemizi 10,3 milyar liradan 304 milyar liraya çıkartarak derslik sayımızı da 613 bine yükselttik.

“ÖĞRETMENLERİN YÜZDE 60’I KADIN”

Çocuklarımızın tüm muhtaçlıklarını fiyatsız karşılayarak son 20 yılda çok büyük bir dönüşüme imza attık. Öğretmenlerimizin yüzde 60’ını bayanlarımız oluşturuyor. Öğretmenlerimizin mali hakları konusunda da iyileştirmelere gittik. Öğretmenlerimiz müstakil bir meslek kanununa kavuştu.

Salgın sürecinin en fazla etkilediği alanların başında eğitim gelmektedir. Öğretmenlerimizle konuştuğumuzda bedenen sınıfta zihnen öteki yerde olan çocuklar olduğunu görüyoruz. Çocuklarımız yeni sınamalarla yüzleşiyor. Toplumsal medyadan yayılan tanınan kültürün tesirlerinden evlatlarımızı muhafazamız gerekiyor. Ailelerimiz evlatlarını özgürlük ismi altında tanınan kültürün acımasız dişlilerine teslim etmemeli.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.