Dünyada maymun çiçeği alarmı: Ülkeler aşı stoğu yarışına girdi

Posted by

Birçok ülkede görülmeye başlayan Afrika kökenli maymun çiçeği virüsünün pandemiye dönüşme ihtimaline karşı ülkeler aşı stoklarını gözden geçiriyor. Birçok ülke temaslılara evvelce hazırlıklı olabilmek için aşı siparişinde bulundu.

Salgına karşı tedbirleri arttıran Almanya maymun çiçeği hastalığına yakalananların temaslılarını aşılamak için hazırlıklı olmak emeliyle Bavarian Nordic tarafından üretilen çiçek aşısından 40 bin doz sipariş etti.

Euroews’in haberine nazaran, aşı Avrupa’da Imvanex, Amerika Birleşik Devletleri’nde ise Jynneos ismiyle satılıyor. Jynneos hem çiçek hem de maymun çiçeği hastalığına karşı onaylı, Imvanex’in ise yanızca çiçek hastalığına karşı onayı bulunuyor, lakin endikasyon dışı kullanımda maymun çiçeği hastalığı için de kabul ediliyor.

TEMASLILAR İÇİN HAZIRLIKLI OLMAK İSTİYORUZ

Aşı siparişiyle ilgili bilgi veren Almanya Sıhhat Bakanı Karl Lauterbach “Eğer hastalık daha da yayılırsa, şu anda önermiyoruz lakin gerek duyulması halinde temaslıların aşılanması için hazırlıklı olmak istiyoruz” dedi.

Maymun çiçeği salgınının denetim altına alınabileceğini ve yeni bir pandeminin başlangıcına işaret etmediğini belirten bakan, erken müdahelenin virüsün toplum içinde daha da yerleşmesini önleyeceğinin altını çizdi.

Almanya salgın tehlikesine karşı hastalığa yakalanan şahısların 21 gün müddetle kendilerini izeole etmelerini tavsiyesi getirdi. Almanya’da bugüne kayıtlı beş hasta bulunuyor.

Danimarka merkezli Bavarian Nordic salgın tehlikesine karşı geçtiğimiz günlerde öteki bir Avrupa ülkesinin daha Imvanex sipariş ettiğini açıklamıştı.

ABD MİLYONLARCA AŞI STOKLADI

Bir hastaya maymun çiçeği teşhisi konduğu ve dört hastanın da denetim altında tutulduğu ABD’de yetkililer salgın tehlikesine karşı hem orjinal çiçek aşısı, hem de daha yeni bir aşı olan Jynneos için milyonlarca doz stokladıklarını açıkladı.

Ellerinde yaklaşık 100 milyon doz çiçek aşısı bulunduğunu belirten ABD Hastalık Tedbire ve Müdafaa Merkezi (CDC) yetkilileri, bu aşının kalp kası iltihaplanması üzere birtakım bilinen yan tesirleri bulunduğunu, ve bu nedenle bilhassa AIDS üzere bağışıklık sistemi baskı altında olan hastalarda kullanılmaması gerektiğinin altını çizdi.

EGZAMALI HASTALAR İÇİN TAVSİYE EDİLMİYOR

Aşı egzamalı hastalar için de tavsiye edilmiyor. Yetkililer bu yan tesirlerin ender görüldüğü lakin kitlesel aşılama durumunda sayının yükseleceği ikazında bulundu.

ABD, 11 Eylül terör ataklarının akabinde çiçek virüsü ile bir biyolojik atağa uğrama ihtimaline karşı kitlesel çiçek aşısı yaptırma seçeneğini düşünmüş, fakat vazgeçmişti.

Öte yandan ABD’de Jynneos aşısından bin adet bulunduğu bildirildi ve yeni dozlar için sipariş verildiği açıklandı. ABD bu aşıların sırf yüksek riskli temaslılarda kullanılmasını planlıyor.

FRANSA’DA TEMASLILARIN AŞILANMASI İSTENDİ

Fransa’da 24 Mayıs tarihi itibarıyle 3 maymun çiçeği hadisesi tespit edilmiş durumda. Olayların artabileceği uyarısı yapılırken, Fransa Sıhhat Bakanlığı yetkilileri, temaslı olanların aşı olmaları teklifinde bulundu.

Sıhhat Bakanlığı yetkilileri, bilhassa risk grubundakiler ve sıhhat çalışanları için bir aşı stratejinin şimdiden hazır hale getirilmesi üzerine çalışıyor.

Maymun çiçeği virüsüne karşı birinci ve ikinci kuşak aşılar 1984 yılından bu yana Fransa’da kullanılmıyor.

Bavarian Nordic tarafından üretilen üçüncü kuşak Imvanex aşısı 2013 yılında Avrupa’da onay aldı. Fransa, hem ABD’nin ürettiği Jynneos hem de Imvanex aşılarının, temaslılar için 28 gün aralıklarla kullanımını öneriyor.

DSÖ: SALGINA DÖNÜŞME RİSKİ DÜŞÜK

Öte yandan, Dünya Sıhhat Örgütü’nün (DSÖ) elinde 31 milyon dozluk çiçek aşısı stoğu bulunuyor. Fakat on yıllardır depolarda duran bu aşıların aktifliğini yitirmiş olabileceği söz ediliyor.

Dünya genelinde 250’den fazla hastanın kaydedildiğini belirten DSÖ dün Almanya’nın stratejisine misal bir rehber yayınlayarak virüsün genel popülasyona bulaşma riskinin “çok zayıf” olduğunu, lakin birden fazla cinsel alaka partneri olan şahıslarda riskin “yüksek” olduğunu belirtti.

Son vakitlerde hadiselerin büyük kısmının gey ve biseksüel erkekler olduğunu doğrulayan Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı (UNAIDS) hastalığın yakın fizikî temasla alakalı bir durum olduğunu ve herkesi etkileyebileceğini söyledi ve Afrikalıları ve LGBTI+ bireyleri gaye alan “ırkçı ve homofobik” paylaşımların yapılmaması için davette bulundu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.