DÜZGÜN Parti’den KPSS skandalı hakkında hata duyurusu

Posted by

İYİ Parti, KPSS skandalı hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat duyurusunda bulundu. Dilekçede, soruların belirli kimi şahıslara yahut yayınevlerine dağıtıldığına ait somut kanıta dayanan kuşkuların bulunması nedeniyle, ÖSYM eski lideri ve tespit edilecek başka şüpheliler hakkında dava açılması istendi.

Geçen pazar günü ÖSYM tarafından yapılan Kamu İşçisi Seçme İmtihanı sonrasında, KPSS’ye giren adayların toplumsal medyada paylaştığı evraklardan, imtihan sorularından bir kısmının (en az 20-30 soru) Yediiklim Yayınevi kitapçıklarındaki sorularla birebir tıpkı olduğu, hatta birebir sorularda yer alan karşılık şıklarının yerleştirilmesinin dahi tıpkı olduğu ortaya çıkmıştı.

‘ASILSIZ’ DENİLDİ FAKAT MİSYONDAN ALINDI 

Kamuoyunda ağır yansılara neden olan bu skandalın akabinde ÖSYM tarafından, savların araştırıldığı ve temelsiz olduğu açıklaması yapıldı. Lakin, bugün Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan resmi atama kararıyla ÖSYM Lideri Halis Aygün vazifesinden alındı. Bu durum imtihan sorularının çalındığı argümanlarını daha da güçlendirdi.

İYİ Parti Hukuk ve Adalet Siyasetleri Lideri Bahadır Fazilet, mevzunun tüm derinliğiyle aydınlatılması emeliyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

“FETÖ USULÜ DEVAM EDİYOR”

Dilekçede, soruların muhakkak kişi yahut kümelere evvelden verilmiş olması durumunun daha evvel FETÖ tarafından kullanılan bir metot olduğu hatırlatılarak, “Bu sistemin hala kullanılıyor oluşu devletimizin FETÖ ile uğraşında halel getirmekte ve bilhassa gençlerimiz olmak üzere vatandaşlarımızın devlete olan inancını yok etmektedir” denildi.

“BU SEBEPLERLE GENÇLER YURTDIŞINA GİDİYOR” 

Gençlerin bu üslup FETÖ taktikleriyle ve yüksek puan aldıkları imtihanların akabinde şeffaf olmayan mülakatlarla elenerek ümitsizliğe kapıldığını, bu sebeplerle de dönmemek üzere yurtdışına gitmeyi tercih ettikleri belirtilerek, “Ülkemizde gelecek kurma hayalleri ellerinden alınan ve haklı olarak yurtdışına yerleşen gençlerimiz devletimiz için en büyük beka sıkıntısıdır. Sayın savcılık makamı tarafından bu konunun ayrıyeten göz önüne alınarak soruşturmanın gençlerimizin devlete olan itimadını korumak motivasyonuyla yürütülmesi gerektiğine inanıyoruz” sözlerine yer verildi.

Dilekçede misyondan alınan ÖSYM Lideri Halis Aygün ve savcılık tarafından belirlenecek öbür şüpheliler hakkında soruşturma yapılarak “Görevi Berbata Kullanma”, “Göreve Ait Sırrın Açıklanması” ve öteki cürümlerden dava açılması talep edildi.

DHA-Güvenlik – Türkiye-Trabzon – Fatih TURAN
2022-08-03 14:09:17

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.