Engin Altay: Erdoğan’ın ‘aldatıldım’ dizisi final yapabilir

Posted by

CHP Küme Başkanvekili Engin Altay, “Umarım, inşallah ve dilerim Erdoğan çıkıp da ‘Finlandiya ve İsveç başbakanları beni aldattı’ demez. Bundan korkuyorum. Zira Erdoğan’ın ‘aldatıldım, aldatıldık’ kıssaları için bir klasöre gereksinimimiz var. Yani ‘aldatıldık’ dizisinin bu Finlandiya-İsveç sıkıntısı dönem finali olabilir” dedi.

CHP Küme Başkanvekili Engin Altay, TBMM’de düzenlediği basın toplantısıyla gündemi kıymetlendirdi.

“3 BİN 500 TL ADALETLİ BİR MAAŞ DEĞİL”

Memurlara yapılan artırımı kıymetlendiren  Altay,” Dün gece benim ve arkadaşlarımın da basıncıyla en düşük emekli maaşı teklifte 3000 iken, 3500 oldu. Eşitlik sağlandı mı? Şöyle sağlandı: Yani memur emeklisi enflasyon oranı kadar artırım alacak. En düşük emekli maaşı da bu 1000 liralık artışla enflasyon kadar artırım alacak. Tamam, bu noktada bir eşitlik var ancak adalet sağlanmadı. Adalet sağlanmadı…” dedi.

“6 BİN 770 LİRANIN ALTINDA ÇIKACAK HER ARTIŞ ZULÜMDÜR, ADALETSİZLİKTİR”

Altay, minimum fiyata yapılması planlanan orta artırımla hakkında ise şu tabirleri kullandı:

* “Ve taban ücret… Yüzde 20-30 bandında bir artırım olacak diye duyuyoruz. Çok net ve samimi olarak söylüyorum: 6391 liranın altındaki bir artırım zulümdür, eziyettir. Bizim teklifimiz daha evvel 4253 lira yapılırken ne yapıldı?

* 4 bin 250 olduğunda tablo şu idi: Açlık sonunun yüzde 6 üstünde bir paraydı. Artık ne diyoruz? Minimum fiyat için davetimiz, açlık hududu artı yüzde 6. Bugün, bu masadan 6770 liranın altında çıkacak her artış zulümdür, adaletsizliktir, hak gasbıdır, emek gasbıdır, emek hırsızlığıdır, alın teri hırsızlığıdır.”

“SANSÜR YASASININ ERTELENMESİ DOĞRU”

“Dezenformasyon yasa teklifi” olarak bilinen ve “Basın Kanunu ile kimi kanunlarda değişiklik öngören kanun” teklifinin ertelenmesini olumlu olarak pahalandıran Altay, “Sansür kanunu diye nitelediğimiz teklif, muhalefetin ısrarlı defansı sonucu ertelendi. Cumhur İttifakı, şimdilik en azından bir geri adım atmak durumunda kaldı. Yanlışsız bir iş yapıldı olağan. Ne kadar haklı olduğumuza da dün ve bugün yeni yeni ispatlar aslında çıktı. İktidarın özgür basına tahammülü yok. İktidarın muhalefete tahammülü yok. İktidarın zıtlığı bırakın, tenkide tahammülü kalmamış. Bu yasa şimdilik 4 aylığına da olsa geri çekilmek suretiyle kıymetli bir kazanım elde edildi, hakikat da bir iş yapıldı.” diye konuştu.

“BUNLARA BOYUN EĞMEYECEĞİZ”

Halk TV ve KRT’ye verilen cezalara değinen Altay, “Basın sansür kanununa karşı çıktığımızın ne kadar hakikat olduğunun işaretleri yalnızca bu değil. Halk TV ve KRT yüzde 3 para cezası, reklam gelirlerinin yüzde 3’ü kadar para cezasına çarptırıldılar. Niçin? İçinde Süleyman Soylu geçen bir haber orada neşredildi diye… Nasıl olacak, ne yapacağız? Taarruza uğrayan bayanlarla ilgili  yorumlar nedeniyle TELE-1’e de ceza… Nereye gidiyoruz arkadaşlar, nereye gidiyoruz? İşte bu sansür kanuna yüksek defansımız için ne kadar haklı olduğunun bir yeni güncel sıcak münasebeti de bu. Bu baş, bu başın elinde bu türlü bir yasa bu basın toplantı salonunu bile bize kapattırır. Bunlara boyun eğmeyeceğiz.” tabirlerini kullandı.

“UMARIM YARGITAY’IN YAPTIĞI AYIBI, SAYIŞTAY İŞLEMEZ”

TBMM Genel Şurasının dünkü birleşiminde Sayıştaya seçilen üyelerden birinin İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın İnce olduğunu hatırlatan Altay, kelamlarını şöyle sürdürdü:

* “Daha evvel işlenmiş, toplumun vicdanını kanatmış bir günahın birinci adımı TBMM’de yine atılıyor. İrfan Fidan, Yargıtay’da bir kararda imzası olmadan Anayasa Mahkemesi üyesi oldu. Hiç kurusa bakmasınlar bu da Yargıtay üyelerinin ayıbıdır. Bu hukuku dolanmak bile değil, bir kepazelik. Yargıtay’daki kıssa, Sayıştay’a yansıyor.

* Anayasa Mahkemesi üyesi Hicabi Dursun’un vazife müddeti 11 Ekim’de doluyor. Kahin olmaya, fal açmaya gerek yok, ‘suç işleri bakan yardımcısı’ Sayın İnce Sayıştay’a seçildi, 11 Ekim’de de göreceğiz daima birlikte, Anayasa Mahkemesine muhtemelen en yüksek oyu alarak önerilecek. Umarım ve dilerim ki Yargıtayın yaptığı ayıbı, Sayıştay işlemez.”

“ERDOĞAN’IN ‘ALDATILDIM’ DİZİSİ FİNAL YAPABİLİR”

Madrid’deki NATO Tepesi öncesi Türkiye ile İsveç ve Finlandiya ortasında imzalanan üçlü muhtıraya da değinen Altay, kelamlarına şöyle devam etti:

* “NATO tepesinde dün imzalar atıldı. Finlandiya ve İsveç yetkilileri de: ‘Türkiye’ye hiç bir taviz vermedik, biz koruyacağımızı koruruz. Memleketler arası mevzuata nazaran hareket etmeye devam edeceğiz’ dedi. Başlar karıştı. Bak artık Erdoğan; iş yazılı mutabakatsa üçlü dörtlü, bizim Türkiye ile NATO ortasında tonlarca sayfalık yazılı doküman var. NATO ile tonlarca doküman var fakat F35’ler ortada yok. NATO’yla mutabakatımız var fakat ABD’nin teröre dayanağı, terör örgütlerine dayanağı açık açık devam ediyor.

* NATO ile mutabakatımız var fakat ABD yaptırımları ortada. NATO ile mutabakatımız var lakin adaların silahlanması ortada. Nasıl olacak artık? Yazılı mutabakat her şey değil. Bir kapalı oturumda Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bilgi verilmesi ve sıkıntının Meclis’te ele alınması kuraldır.

* Ben şu kadar söylemek isterim ki, umarım, inşallah ve dilerim Erdoğan çıkıp da ‘Finlandiya ve İsveç başbakanları beni aldattı’ demez. Bundan korkuyorum. Zira Erdoğan’ın ‘aldatıldım, aldatıldık’ öyküleri için bir klasöre gereksinimimiz var.

* Yani aldatıldık dizisinin bu Finlandiya-İsveç sorunu dönem finali olabilir. Zira bir daha aldatılamayacak Erdoğan. Ben buradan söylüyorum. Zira millet aldatılma zaafından kurtulamayan birini o koltukta daha fazla oturtmaz.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.