Erdoğan’dan minimum fiyat açıklaması: Tekrar gerekeni yapacağız

Posted by

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kayseri’de Femaş Metal Sanayii Çalışanlarıyla Buluşma programında konuştu. 

Erdoğan, “Muhalefetin tüm baskılarına karşın iktisatta ülkemize kontak kapattırmadan her bölümden insanımıza verdiğimiz dayanaklarla iktisadın çarklarının kesintisiz dönmesini sağladık. Hiç kimseyi muhanete muhtaç etmedik. İktisat politikalarımızı bu hassasiyetler çerçevesinde yürütüyoruz. Önceliğimiz istihdamın sürmesi ve artmasıdır. Üretimi ve yatırımı teşvik ediyoruz” dedi.

Asgari fiyata yapılan artışa işaret eden Erdoğan, “Asgari fiyatı net 5500 lira olarak belirledik. Yılbaşında inşallah bu tabloyu yeniden kıymetlendirecek gerekeni yeniden yapacağız” diye konuştu

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Ülkemizin önde gelen üretim merkezlerinden Kayseri OSB’de sizlerle birlikte olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Kayseri’ye geldiğimiz andan itibaren bizi içtenlikle bağrına basan vatandaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Femaş Metal Endüstri’nin kurucusu sayın Recep Mağmur’u rahmetle yad ediyorum.

Bugün Kayseri’de açılışlarla dolu ağır program gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin en büyük en çağdaş fırın ankastre tesisini açmanın gururunu yaşıyoruz. Bu kıymetli üretim tesisini Türkiye iktisadına kazandıran Mağmur Ailesi’ni tebrik ediyorum.

KAYSERİ’YE 54 MİLYAR LİRALIK YATIRIM

Cumhuriyet Meydanı’na gidecek, Kayserililerle kucaklaşacak, yatırımların toplu açılışını gerçekleştireceğiz. Tek bir merasimle 30 milyar liraya oluşan proje, eser ve yatırımı Kayseri’nin hizmetine sunmuş olacağız. Ulaşımda çağ atlatacak süratli tren projesinin temelini atacağız. Süratli tren sınırımızın yatırım meblağı 24 milyar liradır. Açılışını ve temel atma merasimini gerçekleştireceğiz 54 milyar liralık yatırımın Kayseri’ye iyi olmasını diliyorum.

DÜNYAYI SÖMÜREREK REFAH KURANLAR GERÇEKLERLE YÜZLEŞİYOR

Dünyamız son yarım asrın en büyük ekonomik sarsıntıların birini yaşıyor. Petroldeki çok artışın tetiklediği global enflasyon insanlığın öncelikli sorunlarından biri haline geldi. Enflasyon oranları son 40-50 yılın en yüksek düzeylerine ulaştı. Dünyanın geri kalanını sömürerek refah sistemi kuranlar iktisadın gerçekleriyle yüzleşmek zorunda kaldı. Salgında vatandaşlarını mevte terk edenler bugün hayat pahalılığı karşısında tıpkı kayıtsızlığı sergiliyor. Örnek gösterilen devletlerin global tehditler karşısında nasıl sağa sola savrulduklarını görüyoruz. Döviz ve enflasyonda görülen tırmanma bu tesirlerin başında görülüyor.

İHRACATIMIZ YIL SONUNDA 300 MİLYAR DOLARA ULAŞACAK

Bu tabloyu düzeltmek için içtenlikle çalışıyoruz. Milletimizin düşüncelerinin istismarını yapmaktan öbür iş bilmeyenler 5 yıldızlı otellerde halkçılık oynarken biz milletimizin kederine derman olacak önlemler gerçekleştiriyoruz. Muhalefetin tüm baskılarına karşın iktisatta ülkemize kontak kapattırmadan her bölümden insanımıza verdiğimiz takviyelerle iktisadın çarklarının kesintisiz dönmesini sağladık. Hiç kimseyi muhanete muhtaç etmedik. İktisat politikalarımızı bu hassasiyetler çerçevesinde yürütüyoruz. Önceliğimiz istihdamın sürmesi ve artmasıdır. Üretimi ve yatırımı teşvik ediyoruz. İhracatta 126 milyar doları geçtik. Yıl sonunda 300 milyar dolara yakın bedele ulaşacağız. Turizmde de beklentileri aşan durum yaşıyoruz. İstanbul’da Antalya’da oteller full dolu. Türkiye cazibe merkezi halinde geldi.

YILBAŞINDA MİNİMUM FİYATI İÇİN GEREKENİ YENİDEN YAPACAĞIZ

İstihdamda tarihimizin en büyük sayısı olan 31 milyon sayısına yaklaştık. Tarımdaki yüksek alım fiyatlarıyla çiftçimizin yanında olduğunu gösterdik. Sabit ücretlilerin refahı için tüm gelirlerde enflasyonun üzerinde artışlar yapıyoruz. Ocak ayında yüzde 50 artış yapmıştık. Temmuzda memur ve taban ücretlilerin maaşlarını tekrar düzenledik. Taban fiyatı net 5500 lira olarak belirledik. Yılbaşında inşallah bu tabloyu tekrar kıymetlendirecek gerekeni yeniden yapacağız. Vatandaşımızdan sabır bekliyorum. Sizlerden dayanak istiyorum.

Bu başarılara en büyük katkıyı sunan kentlerden biri de Kayseri’dir. Kayseri’de bulunan OSB’lerde 75 bin işçi kardeşim alın teri döküyor. Buralarda üretilen eserler dünyanın dört bir yanına ihraç ediliyor. 

ÜLKEMİZ GÜÇLENMEYE BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

Türk iktisadı bilhassa ihracatta tarihinin en parlak periyotlarını yaşıyoruz. Kayseri geçen yıl 2.6 milyar dolar ihracat yaptı. İnşallah bu sene 3 milyar doları geçecek. Bu sayı biz misyona geldiğimizde yalnızca 352 milyon dolardı. 2002’den bu yana Kayseri ihracatını 7 kat artırdı. 81 vilayetimizin tamamında fabrikalarımız harıl harıl çalışıyor. Kurban bayramında caddelerin halini görmedik mi? Arabalardan geçilmiyor, tırdan geçilmiyor. Bu Türkiye’nin iktisattaki hareketliliğini rahmetini gösteriyor. Sabah akşam palavra üretenler sanayicisi, çiftçisi, tüccarıyla ülkemiz büyümeye güçlenmeye devam ediyor. İktisatla birlikte dış siyaset ve diplomaside Türkiye’nin yükü artıyor. Ukrayna depolarında bekleyen tahılın Karadeniz’den nakliyesi için dün toplantıda muahedesini yaptık. Önümüzdeki günlerde başlayacak gemi trafiği ile besin krizinin aşılması için manalı katkı sağlayacağız. Diplomatik uğraşları sürdürmekte kararlıyız. Müjdeli haberleri çok uzak olmayan vakitte almayı ümit ediyoruz.

MUHALEFETE ANKARA’NIN DIŞINA ÇIKIN ÇAĞRISI

Siyaset ismi altında bozgunculuk yapanlara sesleniyorum. Palavrayla dolanla hokkabazlıkla siyaset yapmayı bırakın. Tüm mesainizi masa başı oyunlarına harcamak yerine Ankara’nın dışına çıkın. Emekçi, esnafın, iş adamının ortasına karışın. Elazığ’da karıştınız. Emekli memur hanım yanıtlarını verdi. Bak elimdeki torbayla meskenime gidiyorum, halimden memnumun, siz içeri karşılık yetiştireceğinize, dışarı yetiştirin dedi.

28,3 MİLYAR TL YATIRIMIN ÖNÜNÜ AÇTIK

Kayseri’de sanayicimiz üretim için yer bulamaz oldu. İncesu OSB’yi geliştirip yeni OSB kuracağız. 1200 yeni fabrika kurulup faaliyete geçecek. Bugün hizmete açacağımız fabrikaların ek istihdam kapasitesi 7200’ü buluyor. Kısa müddette bu sayıya 18 bin kişi daha dahil olacak. KOBİ sayısı da her geçen gün artıyor. KOBİ’lerimize şimdiki sayılarla 680 milyon liraya yakın dayanak sağladık. 28.3 milyar liralık sabit yatırımın önünü açtık. Teknoloji noktasında da Kayseri kıymetli bir noktaya geldi. ARGE merkezi ve tasarım merkezi, teknopark yoktu. Kayseri’de yalnızca üretim ve istihdam için yaptığımız çalışmalar dahi anlatmakla bitmiyor.

Ne terör örgütlerinin alçak hücumları, ne dış baskılar ne de içimizdeki kifayetsizlerin hezeyanları bizi yolumuzdan alı koyamayacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.