Facebook, sızan dokümanda görülen veri itirafı ile gündemde

Posted by

Facebook gibi şirketler birçok farklı kişisel verimizi topluyor. Bizler bu toplanan verilere tam olarak neler olduğunu bilemiyoruz.

Direkt olarak şirket içerisinden sızan bir dokümana göre sürece tam olarak hâkim olmayan isimlerden birisi de Facebook. Paylaşılan rapora göre şirket ana platformdan toplanan kişisel veriler ile tam olarak neler yapıldığını, bu verilerin tam olarak nasıl kullanıldığını ya da bu verilerin tam olarak nereye gittiği bilmiyor. Kullanıcı verileri üzerinden çok ciddi şekilde gelir elde eden ancak bu verilerin kontrolü net şekilde elinde olmayan şirket, bu konuda bir kez daha büyük tepki topluyor. Süreçte şirketin kendi mühendisi “Sistemlerimizin verileri nasıl kullandığı konusunda yeterli düzeyde kontrole ve açıklanabilirliğe sahip değiliz.” diyor. Bu açıklama, firmanın karşısına çıkan yeni “veri gizlilik yasaları” için yapılan çalışmaların merkezinde yer alıyor. Sosyal medya devi, yeni yasalar ile yöneltilebilecek sorulara karşı veri kullanımı özelinde net cevaplar istiyor ancak bunlar açık olarak elinde yer almıyor.

Biliyorsunuz Apple, Facebook gibi şirketlerin kişisel verilerinizi toplamaması için özel bir sistem geliştirdi. Bu Uygulama Takibi Şeffaflığı adı verilen sistemi Apple kendisi şöyle açıklamıştı: “Sistem bir uygulamanın reklam sunma veya veri simsarlarıyla paylaşım amacıyla, başka şirketlerin uygulamaları ve web sitelerindeki eylemlerinizi takip edip edemeyeceğini seçmenize olanak sağlar. Eylemlerinizi takip etme isteği aldığınızda İzin Ver’e veya Uygulama Beni Takip Etmesin’e dokunabilirsiniz.

Uygulamanın eylemlerinizi takip etmesine izin verip vermediğinize bakılmaksızın uygulamanın tüm özelliklerini kullanmaya devam edebilirsiniz. Uygulama Beni Takip Etmesin’i seçerseniz uygulama geliştiricisi, genellikle takip amacıyla kullanılan sistem reklam tanıtıcısına (IDFA) erişemez. Ayrıca, uygulamanın sizi veya aygıtınızı tanımlayan diğer bilgileri (ör. e-posta adresiniz) kullanarak eylemlerinizi takip etmesine de izin verilmez.”

Geçmişinde büyük küçük birçok farklı skandal yer alan Facebook, eski popülerliğinden uzakta bulunuyor ancak halen milyarlarca kullanıcıya hizmet vermeyi sürdürüyor. Artık çatı şirketi Meta olan firma yanında biliyorsunuz WhatsApp ve Instagram da yer alıyor.

Facebook konuları yanında bu da ilginizi çekebilir: Yerli otomobil tasarlayan firmadan geleceğin traktörü

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.