Festus Okey davasında 4’üncü kez karar

Posted by

Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltındayken 20 Ağustos 2007 tarihinde polis memuru Cengiz Y.’nin silahından çıkan kurşunla ölen Nijeryalı Festus Okey’in ölümüne ilişkin dava 4’üncü kez yeniden görüldü. İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya sanık Cengiz Y. SEGBİS ile katıldı.

Taraf avukatlarının hazır bulunduğu duruşmada konuşan Festus Okey’in ailesinin avukatı cinayetin olası kasıtla işlendiğini söyleyerek, “Polis memuru belinde silahla sorguya giriyor. Silahın kilitli olup olmadığı belli değil. Burada da ağır kusur var. Çünkü kendisi 12 yıllık tecrübeye sahip bir polis memuru” dedi.

“BU OLAYIN BANA HİSSETTİRDİKLERİNİ KİMSE DÜŞÜNEMEZ”

Sanığın hiçbir zaman ceza mahkemesinde yargılandığını hissetmediğini söyleyen avukat, “Caydırıcı karar verilmesini istiyoruz. En azından yüreklere su serpsin” dedi.

Son savunması sorulan sanık Cengiz Y. ise, “15 yıldır bu olayın acısını ve bana hissettirdiklerini kimse düşünemez. Avukatımın mahkemeye sunduğu ve söylediği şeyleri tekrar ediyorum. Suçsuzum, beraatimi talep ediyorum” dedi. Alınan savunma ve beyanların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti sanık Cengiz Y.’yi, “taksirle öldürme” suçundan 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırdı.

DAHA ÖNCE 16 YIL 8 AY HAPİS CEZASI ALMIŞTI

Dosyanın bir önceki yargılamasında ise mahkeme sanık Cengiz Y.’yi, “olası kasıtla kasten öldürme” suçundan 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırmıştı. Kararı bozan Yargıtay cezanın, “olası kasıtla kasten öldürme” suçundan değil, “bilinçli taksirle kasten öldürme” suçundan verilmesini istemişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.