Finlandiya: Türkiye’nin tasaları üzerine çalışıyoruz

Posted by

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, ülkesinin NATO‘ya üyelik sürecine ve Türkiye‘nin tavrına yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Pekka Haavisto, Türkiye’nin, Finlandiya ve İsveç‘in NATO üyeliğine yönelik olumsuz tavrının NATO’nun açık kapı siyasetinde bir tartışmaya yol açtığını söyledi.

Haavisto, “NATO’nun genişleme ve açık kapı siyaseti hakkında geniş bir tartışma var. Bu bizim dahil olmadığımız ve takip edemeyeceğimiz bir tartışma” dedi.

‘ANKARA’YA GİTMEYE HAZIRIZ’

Pekka Havisto, Türkiye ile görüşmeler yürütüldüğüne işaret ederek, “Türkiye ile diplomatik seviyede temaslar yürütüyoruz. Türkiye hazır olduğunda, görüşmelere devam edeceğiz. Aramızdaki sıkıntıları NATO içinde konuşabiliriz, Ankara’ya gitmeye de hazırız” diye konuştu.

Haavisto, medyada ve basında yer alan “Türkiye’nin, Finlandiya ve İsveç’e yönelik talepleri” formunda ortaya atılan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, bu çeşit şeylere baş yormadıklarını söyledi.

‘BAZI HUSUSLAR ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ’

Haavisto, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesini anımsatarak, “Geçen hafta Türk mevkidaşım Mevlüt Çavuşoğlu ile Berlin’de bir görüşme yaptığımızda, Türkiye’nin, Finlandiya ve İsveç’ten netleştirmesini istediği birkaç husus vardı. Şu anda bu mevzular üzerinde çalışmalar devam ediyor” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.