Ford ve Tesla’dan Elektrikli Otomobiller İçin Dev İşbirliği: Şarj İstasyonları Artık Ortak Kullanılacak!

Elektrikli otomobil dünyasının en büyük iki ABD şirketi olarak bilinen Ford ve Tesla, yeni bir anlaşmaya daha imza attı. İlişkilerini iyice derinleştiren firmalar, bu seferde Tesla’nın hızlı şarj istasyonlarını beraber kullanma kararı aldı. Detaylar haberde.

İş ilişkilerini her geçen gün güçlendiren Ford ve Tesla, elektrikli otomobiller için kullanılan şarj istasyonları anlaşması sektöründe bir ilke imza attı.

İki büyük ABD şirketinin verdiği kararlar doğrultusunda Ford otomobil sahipleri, 2024’ten itibaren üretimini Tesla’nın üstlendiği hızlı şarj istasyonlarından yararlanabilecek.

ABD ve Kanada’da sayıları 12 bini geçen ve mobil uygulama aracılığıyla çalışan Tesla Supercharger istasyonları sayesinde otomobillerini daha hızlı şarj edecek Ford, bu eylem için şarj üniteleri ve otomobilleri ile uyumlu yeni bir adaptör üretecek.

Sadece bununla kalmayacak olan firmalar, 2025’ten itibaren Tesla’nın Kuzey Amerika Şarj Standardı (NACS) adı verilen şarj portunu tüm otomobillerinde ortak olarak kullanacak.

Şirket yöneticilerine göre, bu anlaşma geleceğin otomotiv sektörü olan elektrikli araçların daha hızlı gelişmesine ve doğanın daha çok korunmasına olanak sağlayacak.

Alınan kararların açıklandığı 25 Mayıs gününde Twitter’da konuşan Elon Musk:

Ford araçlarını Tesla Supercharger ağı ile desteklemekten ve ayrıca mobil uygulamamızda da erişimi sağlamaktan çok mutluyuz. Bundan böyle bir Ford aracı, bir Ford uygulamasını kullanarak bir Tesla süper şarj cihazında sorunsuz bir şekilde şarj olabilir. Esasen fikir şu ki, Tesla Supercharger ağının duvarlarla çevrili bir bahçe gibi olmasını istemiyoruz. Bunun genel olarak elektrifikasyonu ve sürdürülebilir ulaşımı destekleyen bir şey olmasını istiyoruz. 

ifadelerini kullandı.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir