Gazi’de sakatlanan Dollar Man, uyutulacak

Posted by

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ismine düzenlenen 96’ncı Gazi Koşusu nefesleri kesen bir yarışa sahne oldu. Yarışı favori gösterilmeyen Secret Power isimli safkan kazanırken koşu sonrası yarışseverleri üzen bir haber geldi.

Jokeyliğini Özcan Yıldırım’ın yaptığı “Secret Power” isimli safkan 2.31.04’lük derecesiyle kazandı. Yıldırım böylelikle mesleğinde birinci defa Gazi Koşusu’nda birinci sırayı elde etti.

Yarışta ikinciliği 2.31.31’lik derecesiyle Müslüm Çelik’in bindiği ve Ahmet Korkmaz’ın sahibi olduğu “Mucize Kız” isimli safkan elde etti. Üçüncü sırada ise 2.31.32’lik derecesiyle Onur Dilbaz’ın sahibi olduğu ve Gökhan Kocakaya’nın bindiği “Sigoş” adlı safkan yer aldı.

Dünkü yarışta dikkat çeken olaylardan biri ise Gazi Koşusu’nu bırakan at oldu. Yaklaşık 40 bin kişinin takip ettiği harikulade yarışın başına kafa at olarak çıkan 10 numaralı Dollar Man, 1600 geçilirken sakatlandı.

Kırık tespit edildi

Yarışı bırakmak zorunda kalan Dollar Man’in jokeyi Kadir Tokaçoğlu sakatlanan atının üstünden inerek koşuya devam etmedi. Herkesin buruk bir halde izlediği o anların akabinde yarışın tamamlanmasıyla Dollar Man’in denetimleri yapıldı ve art ayak bileğinde kırık olduğu anlaşıldı.

Uyutulacak

Genç sahibi Seçkin Mehmet Karaman’ın birinci atı olan 3 yaşındaki İngiliz safkanın uyutulmasına karar verildi. Birinci sefer Gazi Koşusu’na katılma heyecanı yaşayan Seçkin Karaman birinci atına veda ederken duygusal anlar yaşadı.

Atlar neden uyutulur

Atların bacaklarındaki önemli kırıklarda (özellikle kırığın deride hasara neden olması durumunda) kaslar ve sonlar hasar görebilir, kırık bölgesinde kan akışı bozulabilir ve ilerleyen etaplarda enfeksiyon ortaya çıkabilir. Enfeksiyonun tedavi edilmesi için gerekli olan antibiyotik ölçüsü beden kütlesiyle yanlışsız orantılıdır. Bu nedenle atlarda enfeksiyonun tedavi edilmesi epey zordur. Ağır kütleleri nedeniyle ayak kırığı tedavisi mümkün olmayan atlar bu sakatlığın bir azaba dönüşmemesi için iğne ile uyutulur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.