Hala geçen yılın güneş koruyucusunu kullanabilir misiniz? Dermatologlar bu soruya son noktayı koydu

Posted by

Yazın sıcak havayı severiz. Birçok insan da yaz mevsiminin başlamasıyla birlikte kendilerini denize yada havuza attı. Hepimiz buradayken güneşin tadını çıkarmak için çok vakit harcıyoruz ve şayet akıllıysanız güneşe çıkmadan evvel güneş kremi kullanırsınız. Kimileri geçen yılın şişesini çıkarırken, kimileri yenisini almak için dükkanlara gidiyor. Merak ettik: Geçen yılın güneş kremini atmalı mısın yoksa hala kullanabilir misin?

Genelde ne yapıyorsunuz? Yeni bir güneş kremi mi satın alıyorsunuz yoksa eski bir şişe mi kullanıyorsunuz?

Güneş kremi

Bir şişe güneş kremi satın aldığınızda, etiket ekseriyetle eserin açıldıktan sonra yaklaşık 12 ay dayanacağını söyler. Güneş kremi üreticileri, bir yıl geçtikten sonra SPF’nin yarıya ineceğini sav ediyor. Onlara nazaran bu, eserin yaz boyunca daima olarak UV radyasyonu, oksijen ve ısı ile temas etmesi nedeniyle olur. Bu yüzden losyonun vakitle daha az tesirli olduğunu söylüyorlar.

Dermatologlar ne diyor?

Ancak Ann Lievens bunun muhtemelen biraz abartılı olduğunu düşündü. HLN’ye, açılmış birçok güneş kremi şişesinin bir yıl sonra çöp kutusunda kaybolmasının çok büyük bir israf olduğunu düşündüğünü açıkladı. Lievens bununla ilgili gerçeği bilmek istedi ve bu yüzden bir yıllık güneş kremi şişesinin SPF’sinin azaltılıp azaltılmadığını test etti.

Çocuklar için beş yüksek kaliteli SPF 50+ güneş kremini test ettiler: Eucerin Kids Sun, Nivea Sun Kids, Garnier Ambre Solaire Kids, Solait Kids ve Aptonia Kids. “Bir yıl sonra, birinci testin tam şartlarını taklit ettikten sonra onları tekrar test ettik.” Yıl boyunca losyonlar hem yüksek hem de düşük sıcaklıklara maruz bırakıldı ve iki haftalık bir mühlet boyunca sık sık açıldı. Lievens, “Test, tüm eserlerin hala 50+ SPF’ye sahip olduğunu ve UVA muhafazasını koruduğunu gösterdi” diye açıklıyor. “Bu, testimizin güneşten koruyucuların bir yıldan daha uzun mühlet kullanılabileceğini gösterdiği manasına geliyor.” dedi.Kontrol

Bu nedenle, güneş kremi şişenizi çabucak atmak zorunda değilsiniz, lakin birkaç şeyi akılda tutmak değerlidir. Örneğin, kelam konusu şişeyi makul bir halde saklamanız gerekir: Lievens, “Kullandıktan sonra şişeyi açık bırakmayın ve gölgede bırakın” tavsiyesinde bulunuyor. Ayrıyeten insanları, eseri yıl boyunca güneşten uzak, serin ve kuru bir yerde saklamaya teşvik ediyor. Ayrıyeten, eseri kullanmadan evvel denetim etmeniz gereken birkaç şey var. Garip kokuyorsa yahut dokusu büsbütün değiştiyse, tekrar de atmalısınız. “Ama uygun görünüyorsa, katiyen tekrar de kullanabilirsiniz.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.