HDP Kongresi: Sürpriz beklenmiyor, eş genel liderler devam edecek

Posted by

ANKARA – HDP’nin “Çözüm Biziz, Kelamımız Var” sloganıyla 3 Temmuz’da gerçekleştireceği 5’inci Olağan Büyük Kongresi için hazırlıklar tamamlandı. HDP Sözcüsü Ebru Günay, kongrede HDP Eş Genel Liderleri seçimine ait, “Mutabakat kurulumuz ve parti kurullarımızdaki genel eğilim eş genel liderlerimizin devamı istikametinde. Sürpriz beklemiyoruz, HDP’de mutabakat önemli” dedi.

HDP Sözcüsü Günay partisinin genel merkezinde yaptığı basın toplantısında kongre sürecine dair değerlendirmelerde bulundu. Günay özetle şunları söyledi:

KONGREMİZ TÜRKİYE’YE TAHLİL YOLUNU GÖSTERECEKTİR: Türkiye’nin meselelerinin bu kadar ağırlaştığı, partimize yönelik hücumların kesintisiz devam ettiği ve iktidarın partimizi ve demokratik siyaseti tasfiye ederek iktidarını ve ömrünü uzatmaya çalıştığı bir periyotta gerçekleştireceğimiz 5’inci Olağan Büyük Kongremiz Türkiye’nin temel problemlerine tahlil yollarını gösterecek.

İKİ TARAF DA TAHLİL ÜRETEMİYOR: Bir taraftan daima milliyetçi-şoven hamaset üzerinden savaşı/yıkımı dayatan, halkın bütçesini mermilere harcayan, kendi varlığını ülkenin bekası diye pazarlayan, çürümüş-yozlaşmış-mafyalaşmış, tehdit ve şantajlarla ayakta durmaya ant içmiş bir iktidar gerçeği var, öbür taraftan da bununla tesirli bir çaba etmede iktidarın çizdiği hudutların dışına çıkamayan, kendi gündemini yaratma yüreğini gösteremeyen bir muhalefet var. Özünde iki taraf da bir tahlil gösteremiyor.

3’ÜNCÜ YOL BARIŞ VE DEMOKRASİ İÇİN TEK TAHLİL YOLUDUR: Haliyle iki tahlilsiz taraf dışında, üçüncü bir seçeneğin var olduğunu biliyor ve tüm siyasal çizgimizi, gayret mirasımızı ortaya koyup, tahlil biziz diyoruz. 3. Yol bu toprakların barış ve huzuru için gerçekçi tek yoldur. Emekten, bayandan, tabiattan, çoğulculuktan, inançlardan ve tüm kimliklerden yana demokratik bir değişimi ve dönüşümü, demokratik bir cumhuriyeti yaratmak gayesindedir. Bu emelle tüm toplumsal ve siyasal muhalif bölümler; emek, barış ve demokrasi güçleri, aydınlar, sanatkarlar, demokrat ve vicdan sahibi yurttaşlarla bir arada yürüyor, üretiyor ve direniyoruz. İşte HDP’nin varlık münasebeti budur!

HDP, BU KRİTİK SÜRECİN, BU YAZGI ANININ TAHLİL GÜCÜDÜR: Biz bu farkındalık ve kararlılıkla çaba ediyoruz, Türkiye halklarının demokratik geleceğini inşa etme yolunda çabamızı yükseltiyoruz. Sokaklarda, işyerlerinde, meydanlarda, Meclis’te, zindanlarda ve iktidarın baskısını hissettirdiği bütün alanlarda kararlılıkla çaba ediyoruz. Cumhuriyetin 2. yüzyılına girerken tüm toplumsal bölümler için tarihi dönemeçte olduğumuzun herkes farkında. HDP, bu kritik sürecin, bu yazgı anının tahlil gücüdür. HDP’nin hali, tavrı tüm bu siyasal ve toplumsal gelişmeleri belirleyecek yegâne hakikattir.

PARTİMİZİN 10’UNCU YILINDA BÜTÜN AKINLARA KARŞI DAHA GÜÇLÜ OLDUĞUMUZU GÖSTERECEĞİZ: 3 Temmuz’da ki 5. Olağan Büyük Kongremiz için Hakkâri’den Edirne’ye, Ağrı’dan İzmir’e İstanbul’dan Amed’e dört bir taraftan yollarda olacağız. Akın akın Ankara’ya, kongre salonumuza yürüyeceğiz. Gençler güçleriyle, bayanlar zılgıtlarıyla, işçiler alın teriyle, çocuklar gülüşleriyle, kısaca rengarenk giysiler ve sözlerimizle kongre alanında olacağız. “Çözüm Biziz, Kelamımız Var” diyerek hazırlandığımız kongre sürecinde, HDP olarak 10.yılımızda daha güçlü olduğumuzu bize diz çöktürmeye çalışanlara bir defa daha göstereceğiz. HDP bu ülkenin demokratik gayretinin köşe taşıdır, temel direğidir, teslim alınamaz, diz çöktürülemez. 3 Temmuz da kara bulutları dağıtacağız, tekrar umudu büyüteceğiz, 8 Mart ruhunu, Newroz coşkusunu ve 1 Mayıs inadını artık 5. Olağan Büyük Kongremizde buluşturma vakti diyoruz.

HDP VE ONUN FİKRİYATINI BÜYÜTMEDE KARARLIYIZ: 5.Kongremiz şunu gösterecek; tek adama karşı halklar, havuz medyasına karşı özgür basın, faşizme karşı demokrasi, kaygıya karşı yürek bizimdir. Kutuplaşmaya karşı ortak ömür, yandaşa karşı yurttaş ve tecride karşı özgürlük bizimdir. Bu kongrede neyin kararı alınacak diye merak edenlere, şimdiden söylemek isterim ki: Kentimizi ve kendimizi yönetmede, manalı bir hayat isteğinde, onurlu bir barışta, ülkenin her meselesine dair tahlilde, adalet ve eşitlikte, kısaca HDP ve onun fikriyatında kararlıyız! Bu kararlılığı ilmek ilmek örmenin kararlılığını göstereceğiz.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK MUHALEFET PARTİSİ OLARAK KONGREMİZİ YAPIYORUZ: Kongremizde en büyük muhalefet partisi olarak kelam kuracağız! Bu ülkenin sıkıntılarını gerçek manada çözecek tek parti olarak kelam kuracağız! HDP bugün umut dolu yarınlar için, çocukların geleceği için direniyor ve her türlü baskı ve zora karşı yılmadan uğraş diyor. Bu inanç ve kararlılıkla, demokratik ve barış dolu bir gelecek inancıyla sokaklarda meydanlardayız. Tüm halklarımızı, demokrasi ve özgürlüğe inanan herkesi kongremize bir defa daha davet ediyorum, zira Tahlil Biziz, Kelamımız Var.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.