İBB harekete geçti: Kıyılara tsunami ikaz tabelaları

Posted by

İstanbul Büyükşehir Belediyesi beklenen büyük İstanbul zelzelesinin mümkün sonuçlarından biri olan tsunamiye karşı hazırlıklara başladı. İstanbul’un 17 farklı ilçesinin kıyılarına Tsunami Aksiyon Planı kapsamında bilgi panoları montajlanıyor.

Çalışma ile muhtemel bir tsunaminin yaratacağı kayıpları minimuma indirmek, Marmara kıyılarında yer alan kıymetli kritik yapıların tsunamiden etkilenmemesi ya da en az etkilenmesi için alınması gereken tedbirleri tespit etmeyi hedefleniyor. Çalışma tıpkı vakitte gerekli etapları tanımlamak ve afete hazırlık konusunda ilgili kurum ve kuruluşları bilgilendirmek emeli ile hayata geçiriliyor.

UKOME KARARIYLA YAPILIYOR

İBB, tsunamiden etkilenmesi beklenen tüm ilçelere uygulamanın yaygınlaştırılmasını kararlaştırdı. Bu kapsamda Büyükçekmece ilçesi pilot uygulama alanı olarak belirlendi. İlçeye ilişkin tsunami tahliye yolları, bu yollara yönlendiren işaret tabelaları ve bilgilendirme panolarının yapılması için Ulaşım Uyum Müdürlüğü’ne yapılan talep UKOME kararı ile uygun bulundu. Bu çalışmalar doğrultusunda belirlenen tahliye yollarına yayaların yönlendirilmesi ve inançlı bölgeye erişildiğini gösteren tabelalar konuldu.

BÜYÜKÇEKMECE VE YENİKAPI RİSK ALTINDA

İlçelere nazaran Adalar 9, Avcılar 7, Bakırköy 6, Beşiktaş 6, Beylikdüzü 5, Beyoğlu 5, Fatih 5, Kadıköy 7, Kartal 5, Küçükçekmece 6, Maltepe 5, Pendik 6, Silivri 12, Tuzla 6, Üsküdar 7, Zeytinburnu 3 olmak üzere toplamda 100 bilgi panosu ile bilinçlendirme çalışmaları yapıldı. İlçe bazlı en yüksek su basma tahliline nazaran ise, Büyükçekmece’nin ve Yenikapı’nın risk altında olduğu belirlendi. Tsunami tahliye yolu yönlendirici levha görselleri Büyükçekmece’de tamamlanırken, 16 ilçe için süreç devam ediyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.