İngiltere’de güç krizi: Kışın orta gelirliler de yardıma muhtaç kalacak

Posted by

Rusya-Ukrayna savaşı ile başlayan Avrupa’daki güç krizinde kara kış korkusu kendini uygundan düzgüne hissettiriyor.

Ülkeler bir bir tasarruf adımları atmaya başladı.

İngiltere’de ise son periyotta tüm Avrupa’da olduğu üzere artış gösteren doğal gaz fiyatlarında kış ayları için büyük bir olumsuz beklenti kelam konusu.

Orta gelirliler de yardıma muhtaç olacak

Konuya ait açıklamalarda bulunan İngiltere Maliye Bakanı Nadhim Zahawi, bu kış fakirlerin yanı sıra ortalamaya yakın geliri olan insanların da elektrik ve doğalgaz faturalarını ödemek için yardıma muhtaç kalabileceklerini söyledi.

Zahawi, yıllık geliri 45 bin sterlin (960 bin TL) olanların bile yardıma muhtaç kalabileceğini belirtti.

“2 yıl sürebilecek inanılmaz bir hal”

Zahawi, Hazine’nin hanelere yardım etmek için tüm seçenekleri incelediğini belirtti ve ülkedeki durumu “2 yıl sürebilecek bir ulusal ekonomik harikulâde hal” olarak niteledi.

Üst limit artırılmıştı

Üst limit artırıldı Ülkede güç piyasası düzenleme şurası, şirketlerin ekim prestijiyle kişisel kullanıcılara kesebileceği yıllık faturaların üst limitini yüzde 80 artırarak 3.549 sterline (yaklaşık 75 bin TL) çıkarmıştı.

Tüm hanelere 400 sterlin yardım

İngiltere’de şu ana kadar tüm hanelere 400 sterlin, fakir hanelere de buna ek olarak 650 sterlinlik bir dayanak açıklandı.

Uzmanlar ve bu alanda çalışan yardım kuruluşları, faturalardaki artışın tesirlerinin felaket boyutuna varacağını ve hükümetin yardım etmemesi durumunda insanların hayatlarının riske gireceğini belirtiyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.