İngiltere’de su kullanımına kısıtlama

Posted by

İngiltere’de çok sıcaklar tesirini sürdürürken, ülkede başşehir Londra dahil çok sayıda bölgede hizmet veren su ve atık su hizmetleri şirketi Thames Water, hortum yasağı (Belirli bir su şirketi tarafından su kıtlığı sırasında uygulanan hortum kullanımına ait resmi kısıtlama) uygulayacaklarını açıkladı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, İngiltere Meteoroloji Kurumu (Met Office) tarafından yapılan sıcak hava ihtarlarının dikkate alındığı belirtilirken, vatandaşlardan muhtaçlıkları kadar su kullanmaları istendi.

Açıklamada, kısıtlamanın yasal prosedürler nedeniyle hangi tarihten itibaren uygulanacağını bildirilmezken, ekim ayına kadar sürmesi beklenen kısıtlamalar kapsamında, bahçe işleri ve yüzme havuzların doldurulması üzere işlerde çok su kullanımının yasaklanması bekleniyor.

İngiltere Sıhhat Güvenliği Ajansı (UKHSA), ülke genelini kapsayacak formda 3. derece sıcaklık uyarısı yayınladı. İhtarın 14 Ağustos’a kadar süreceği belirtildi. İngiltere Meteoroloji Servisi de bu hafta kimi bölgelerde sıcaklıkların 35 dereceye ulaşmasının beklendiğini, sıcaklığın Temmuz ayında kaydedilen rekor düzeyin altında olacağı, lakin sıcak hava dalgasının daha uzun müddet tesirli olabileceği konusunda ihtarda bulundu.

Meteoroloji servisine nazaran İngiltere bu yıl, 1935’ten bu yana en sıcak Temmuz ayını yaşadı. Ülkede 19 Temmuz’da hava sıcaklığı birinci kere 40 derecenin üzerine çıkmıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.