Instagram’a çocuk bilgilerini ihlalden ceza

Posted by

İrlanda’daki Data Muhafaza Kurulu (DPC), ABD merkezli teknoloji şirketi Meta’ya ilişkin toplumsal medya platformu Instagram’a Genel Data Müdafaa Yönetmeliği’ni (GDPR) ihlal ettiği gerekçesiyle 405 milyon euro fiyatında para cezası verdi. Tezlere nazaran, Instagram’ın çocukların e-posta adreslerini ve telefon numaralarını yayınlaması da dahil olmak üzere, çocukların kapalılığını ihlal ettiği öne sürülüyor. İrlanda Bilgi Müdafaa Komisyonu’ndan bir sözcü tarafından yapılan açıklamada, “Nihai kararımızı geçen cuma günü aldık ve bu 405 milyon euroluk bir para cezasını içeriyor” denildi.

SORUŞTURMA EYLÜL 2020’DE BAŞLATILMIŞTI

Veri Müdafaa Komitesi (DPC), toplumsal medya platformu Instagram’a, reşit olmayan gençlerin hesap detaylarını nasıl işlediğiyle ilgili olarak Eylül 2020’de bir soruşturma başlatmıştı. İrlandalı yetkililerin soruşturması, Instagram’ın 13 ila 17 yaş ortasındaki kullanıcıların, e posta adresleri ve telefon numaraları da dahil olmak üzere ferdî bilgilerini nasıl tuttuğuna odaklandı. Soruşturma ayrıyeten, Instagram kullanıcı kayıt sisteminin, hesabın zımnilik ayarları “özel” olarak ayarlanmadıkça, çocuk hesaplarının varsayılan olarak “genel” olarak ayarlanmasıyla sonuçlanıp sonuçlanmadığını da inceledi.

“BU PARA CEZASINA KATILMIYORUZ VE BUNA İTİRAZ ETMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ”

Instagram’ın ana şirketi Meta’dan bir sözcü yaptığı açıklamada, “Bu soruşturma, bir yıl evvel güncellediğimiz eski ayarlara odaklandı ve o vakitten beri gençleri inançta ve bilgilerini zımnî tutmaya yardımcı olmak için birçok yeni özellik yayınladık. 18 yaşın altındaki herkes, Instagram’a katıldığında hesabı otomatik olarak bilinmeyen olarak ayarlanır, böylelikle sırf tanıdıkları ne paylaştıklarını görebilir ve yetişkinler, onları takip etmeyen gençlere ileti gönderemez. Soruşturmaları boyunca DPC ile irtibatta olmamıza karşın, bu para cezasına katılmıyoruz ve buna itiraz etmeyi düşünüyoruz” sözlerini kullandı.
Soruşturmaya ait daha fazla ayrıntı ise önümüzdeki hafta yayınlanacak.

AB’DE VERİLEN EN BÜYÜK İKİNCİ CEZA

Ceza, Avrupa Birliği’nin (AB) katı zımnilik kuralları kapsamında verilen en büyük ikinci ceza oldu. Daha evvel, Lüksemburg’daki Veri Müdafaa Kurulu, Amazon şirketine 746 milyon euro para cezası vermişti.

WHATSAPP, 225 MİLYON EURO PARA CEZASINA ÇARPTIRILMIŞTI

Öte yandan, İrlanda’daki Bilgi Muhafaza Kurulu, Meta’ya ilişkin öteki toplumsal medya şirketleriyle ilgili öteki bir soruşturma daha gerçekleştirmişti. Geçtiğimiz yıl, insanların datalarını başka Meta şirketleriyle paylaşma konusundaki şeffaflık kurallarını ihlal ettiği için WhatsApp, 225 milyon euro para cezasına çarptırılmıştı. Meta şirketinin bünyesinde Facebook, Instagram, Messenger ve Whatsapp bulunuyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.