İstanbul Yarı Maratonu’nu koşuldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki Spor İstanbul tarafından 18’incisi düzenlenen 60 ülkeden 12 binin üzerinde katılımcı ile 22 kadın ve 34 erkek olmak üzere toplam 56 elit atletin katıldığı N Kolay İstanbul Yarı Maratonu koşuldu.

Organizasyon, 21 kilometre, 10 kilometre ve 21 kilometre paten yarışı olmak üzere 3 kategoride gerçekleştirildi. Yenikapı Miting Alanı önünden yarışa başlayan atletler, Kennedy Caddesi boyunca Kumkapı, Cankurtaran, Çatladıkapı, Sarayburnu, Sirkeci ve Eminönü’nden Karaköy istikametine saparak Galata Köprüsü’nü geçti.

Galata Köprüsü bitiminden dönüş yapan sporcular, Eminönü, Unkapanı, Cibali, Abdülezelpaşa Caddesi ve Ayvansaray’ın ardından Haliç Köprüsü’ne varmadan Fatih ilçe sınırından ters istikamete yöneldi. Aynı sahil yolunu izleyen atletler, yarışı Yenikapı Miting Alanı’nda tamamladı.

Toplamda 533 gönüllünün katıldığı ve saat 09.30’da başlayan koşunun startını İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar, Atletizm Federasyonu Başkan Vekili Mustafa Yasin Taş, Spor İstanbul Genel Müdürü Renay Onur, Aktif Bank İletişim Grup Başkanı Gamze Numanoğlu ve İBB Gençlik ve Spor Müdür İlker Öztürk verdi.

SİMİU EBENYO BİRİNCİ OLDU

Yarı maratonda erkeklerde 59.52’lik derecesiyle Kenyalı Daniel Simiu Ebenyo birinci olurken, Faslı Hicham Amghar 59.57’lik derecesiyle ikinciliği, Etiyopyalı Haftu Teklu ise 1.00.01’lik derecesiyle üçüncülüğü elde etti.

Kadınlarda da 1.06.28’lik derecesiyle Kenyalı Purity Jemutai Komen ilk sırayı aldı. Aynı ülkeden Ruth Chepngetich 1.07.18’lik derecesiyle ikinci, vatandaşları Evaline Chirchir 1.07.30’luk derecesiyle üçüncü oldu.

Dünyanın en iyi yarı maratonları arasında gösterilen organizasyonda derece elde eden sporcular için start alanının yakınında ödül töreni yapıldı.

Organizasyonda kadın ve erkeklerde birinci olan atletlere 15 bin, ikincilere 10 bin, üçüncülere ise 8 biner dolar para ödülü verildi.

Sporculara ödülleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Can Akın Çağlar, Aktif Bank İletişim Grup Başkanı Gamze Numanoğlu, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkan Vekili Mustafa Yasin Taş ve Spor İstanbul Genel Müdürü Renay Onur tarafından takdim edildi. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*