İsviçreli raket Roger Federer: ‘Tenise gereksinimim yok’

Posted by

Efsane raket Roger Federer spor sonrası hayatı hakkında konuştu.

Bu yıl Wimbledon’a katılmayan 20 sefer grand slam şampiyonu Federer, 1997’den bu yana birinci sefer ATP sıralamasında birinci 1000’de yer almadı.

“TENİSE GEREKSİNİMİM YOK”

Hollanda gazetesi Algemeen Dagblad’a konuşan İsviçreli raket, vakti geldiğinde durmaya hazır olacağını belirtti ve açıklamalarda bulundu:

“Ben kazanma aşığıyım lakin artık rekabetçi değilseniz durmanız en güzelidir. Tenise ihtiyacımın olduğunu düşünmüyorum. Oğlum bir şeyi hakikat yaptığında ve kızım konuta yeterli not alarak geldiğinde keyifli oluyorum. Tenis benim kimliğimin bir modülü lakin bütün kimliğim değil. Ben başarılı olmayı ve başarılı kalmayı istiyorum. Bu iş için çok güç verdim tahminen de bazen vermem gerekenden fazlasını verdim fakat bu spor dışında da olabilecek bir şey. Profesyonel mesleğimin sonsuza dek sürmeyeceğini biliyorum ve bu benim için sorun değil.”

EYLÜL AYINDA GERİ DÖNÜYOR

Federer, All England Club’daki müsabakaları seyirci olarak izlemenin garip olduğunu itiraf etti. Deneyimli raket, çok sıkıntı ve yorucu bir tıp programına bağlı kalmadığı için büyük bir özgürlük hissettiğini belirterek şunları söyledi:

“1998’den beri Wimbledon’da yer aldığım için bu yıl oynamamak ve maçları televizyondan seyretmek benim için çok garipti. Baya uzun müddettir bu yoldayım. Biraz huzurlu olabilmek ve bir yerde daha sık kalabilmek çok hoştu. Bu daha evvel koronavirüs vaktinde yaşanmıştı. Bu durum bana seyahatlerimi titizlilikle düzenleme bahtı ve bir şeyi geri verdi; Birçok arkadaşım daima beni görmeye gelirdi artık bu durumu bilakis çevirip bende onları görmeye gidebiliyorum.”

“Tenis seyahati programı bilhassa bu tertibe çocukları da dahil edince çok ağır olurdu. Onlar her ne kadar seyahat etmeyi özleseler de buna şimdilik bir orta vermek onlar için de yeterli oldu. Dünyanın her tarafından arkadaşlarımız var ve onlar için bir rutinimizde gelişmişti lakin bu orta nedeniyle New York ve Melbourne’deki arkadaşlarımızı birkaç yıldır göremiyoruz. Bazen dünyayı gezmeyi özlüyoruz ve doğal ki sporu da özlüyorum lakin tıpkı vakitte hayatı konutta olağan bir formda yaşamanın düzgün olduğunu hissediyorum.”

20 sefer grand slam şampiyonu olan Roger Federer; eylül ayında Laver Kupası’nda, bir ay sonrasında ise Basel’de oynanacak İsviçre Kapalı tenis turnuvasında kortlara geri dönecek. Lakin 40 yaşındaki İsviçreli raketin mesleğinin evvelki yıllarındaki üzere çok büyük düzeye ulaşması pek mümkün gözükmüyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.