İzmir’de kamu işçileri bordrolarını yaktı

Posted by

İZMİR – İzmir’de kanun kararında kararname (KHK) ile ihraç edilen kamu işçileri, her hafta düzenledikleri basın açıklaması ve oturma aksiyonunun 216’ncısını gerçekleştirdi.

Karşıyaka Çarşı girişinde bir ortaya gelen Kamu İşçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyeleri, “İhraç tecrittir, tecrit insan hakları ihlalidir, hak ihlallerine hayır işimize geri döneceğiz” yazılı pankart taşıyarak sık sık “Hak, hukuk, adalet” ve “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganları attı.

‘İKTİDAR, HALKA AÇLIK, YOLSULLUK VE ZULMÜ REVA GÖRÜYOR’

Kamu işçileri ismine açıklama yapan Eğitim Sen 2 No’lu Şube Bayan Sekreteri Zeliha Danyeli, AK Parti ve MHP iktidarının sermayeden yana emek düşmanı siyasetleriyle ekonomik ve siyasi kriz yaşandığını söyledi.

Yüksek enflasyon, işsizlik ve yoksulluğun daha da bariz hale geldiğini lisana getiren Danyeli, iktidarın hukuksuzluğu, baskı ve işkenceyi idare biçimine dönüştürdüğünü belirtti.

Danyeli, “Halka açlık, yoksulluk ve zulmü reva gören iktidar sıkıntı aygıtları ile toplumu baskı altında tutmaya devam ediyor. Yükselen enflasyon ve başarısız ekonomik siyasetlerle insanları açlık hududunun altında bir gelirle yaşamaya zorlayarak zulüm ediyorsunuz” dedi.

‘SON ARKADAŞIMIZ MİSYONUNA İADE EDİLİNCEYE KADAR HAYKIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

KESK üyelerini de gaye alan ihraçlara karşı 216 haftadır direndiklerini hatırlatan Danyeli, “Hukuka ve memleketler arası kontratlara ters, denetlenemeyen, kendisini anayasa ve yasalar üstü gören, hükümetin bir organı üzere çalışan ve idari bir sistem olan OHAL Komitesi lağvedilmelidir” diye konuştu.

“Haklarında rastgele mutlaklaşmış bir yargı kararı bulunmayan, hukuken hata olmayan münasebetlerle ihraç edilen kamu işçileri maddi ve manevi hak kayıpları giderilerek vazifelerine iade edilmelidir” diyen Zeliha Danyeli, “İnsanlık hatası ve anti demokratik olan bu uygulamadan derhal vazgeçilmelidir. Son arkadaşımız vazifesine iade edilinceye kadar biz bu alanda haykırmaya devam edeceğiz” sözlerini kullandı.

‘GERÇEK ENFLASYON YÜZDE 150’Yİ GEÇTİ, BESİN ENFLASYONU YÜZDE 200’Ü BULDU’

Açıklamanın çabucak akabinde ise KESK üyeleri enflasyon ve ekonomik krizi protesto etti. “Sahte enflasyon sayılarına nazaran değil insanca yaşamaya yetecek bir fiyat istiyoruz” yazılı pankart açan kamu işçileri, bordrolarını yaktı.

Gerçek enflasyonun yüzde 150’yi geçtiğini belirten KESK Periyot Sözcüsü Bülent Karakaş, “İktidarın talimatları ile belirlenip, TÜİK vasıtası ile açıklanan resmi enflasyon bile yüzde 73,5 ile son 24 yılın rekorunu kırmış bulunuyor. Resmi enflasyon ulaştırmada yüzde 107,62’ye, besin eserlerinde yüzde 91’e ulaştı. Çarşıda, pazarda, mutfakta yaşadığımız gerçek enflasyon ise çoktan yüzde 150’yi aştı” dedi.

Gıda fiyatlarındaki artışın daha da yüksek olduğunu söyleyen Karakaş, “Bizim için en değerli kalem olan besin enflasyonu ise yüzde 200’ü buldu. Buna rağmen kamu işçileri olarak maaşlarımızda yaşanan artış ‘toplu sözleşme’ artışları ve enflasyon farkları ile yalnızca yüzde 44’te kaldı” formunda konuştu. (DUVAR)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.