Kira fiyatlarının yükselmesinin sebebini uzmanlar açıkladı

Posted by

Ülke genelinde artan ve hükümetin tedbir almak için adım attığı konut kiralarındaki artışın sebepleri şaşırtıyor. Bilhassa internet platformlarında sistemsiz fiyat artışı yaşanırken, birtakım emlakçılar da konut sahiplerini olumsuz yönlendiriyor. Kocaeli Emlakçılar Odası Lideri Alpay Hacıoğlu, konut kiralarının artmasının sebebinin internet portallarında yapılan kişisel ilanlardan kaynaklı olduğunu ve bunun için tedbirler alınması gerektiğini söyledi. İnternet portallarının denetlenmesi gerektiğini söyleyen Lider Hacıoğlu, “İlan hurdalığı var. Herkes başına nazaran hoyratça ilan yayınlayabiliyor, bunun önünün kesilmesi lazım” dedi.

MESKENLERİN POZİSYONU MU DEĞİŞTİ?

Son birkaç ayda Türkiye genelinde yaşanan kira artışına karşı, hükümet kıymetli adımlar attı. Lakin yükselen kira artışları, konut sahiplerinin de artış sebebiyle eski kiracılarını çeşitli mazeretler ile çıkarmak için adım atmaları vatandaşı olumsuz etkiledi. Kocaeli Emlakçılar Odası Lideri Alpay Hacıoğlu, kira fiyatlarının artmasında en büyük etkenin internet portallarında yapılan ferdi ilanların olduğunu belirtti. Piyasaların beklenmedik bir halde artış gösterdiğini söyleyen Kocaeli Emlakçılar Odası Lideri Alpay Hacıoğlu, “Hem Kocaeli’de hem de ülkemizde önemli bir artış kelam konusu. Bugün hiç iddia edemediğimiz kiralar konuşuluyor. Örneğin Derince ilçemizde bulunan basın sitesinde geçen sene kira fiyatları 600-650 TL civarlarında kiralık bir mesken bulabiliyorken şu an ise bin 500, 2 bin ve daha fazla üst çekilmiş fiyatları görebiliyoruz. Bir de kent konutun ürettiği Tuana Konutlarındaki fiyatları sahiden biz de şaşkınlıkla izliyoruz, 5-7 bin TL ortasında kiralık daireler var. Pandemiyle birlikte hayatın akışı yavaşlarken beşerler dairelerini kiraya veremiyorlardı, veremedikleri üzere aidatları yahut sarfiyatları kendi ceplerinden karşılıyordu. Pandemi devrinde bin TL ‘ye verdikleri konutları 800 TL’ye veriyorken şu an neden 2 bin, 2 bin 500, 3 bin TL isteniyor. Bu dairelerin metrekareleri mi, özellikleri mi, pozisyonu mu değişti? Şu an vatandaşlar kiraları ödeyemez durumda. Bir de Türkiye de maalesef biz fırsatçı ve stokçu bir zihniyetle hareket ediyoruz” dedi.

PORTALLAR DENETLENMELİ

Gayrimenkul piyasasının önünün açılması için devletin 1.30, 1.40’larda seyreden konut kredilerini, kamu bankalarında 0.99 olarak düzenlediğini söz eden Hacıoğlu, “Yayınlandığı saniye itibariyle takip ettiğimiz ilanlarda fiyatlar iki katına çıktı. Örnek vermek gerekirse kişi internet portalına ilanını 1 milyon 650 bin TL olarak pazara sunmuştu, 0.99 oranını duyduğu üzere gayrimenkulün fiyatını 2 milyon TL’ye çıkarttı. İşte bu haksız yarar ve etik olmayan davranışlar. Bilhassa internet portallarının denetlenmesi ve o bilgilerin düzgün hale getirilmesiyle ilgili çalışma yapılması gerektiği kanaatindeyim. Kendi dalımızı korumak manasında söylemiyorum lakin fiyatları yükselten inşaat ve emlak firmaları değil, bizler değiliz. Elbette de bizler içerisinde de farklı davranışta bulunan arkadaşlarımız olabilir fakat genellemeye baktığımızda mesken kiralarının artması ferdî ilanlardan ötürü olduğunu görüyoruz. İnternet portallarında ilan giriş kuralları muhakkaktır. Yetki dokümanı olmayan emlak işletmeleri ilan giremiyor. Maalesef bugün bu bölüm monopolleşmiş halde ve bunu yapan da sahibinden.com’dur. Konut alacak, satacak yahut ekspertiz yapacak olan şahıslar sahibinden.com internet portalına girip bütün piyasayı oradan yönlendirmeye çalışıyorlar. Örneğin İzmit Yenişehir Mahallesinde 2 1 daire 600 bin TL civarındaysa ve ben oraya 400 bin TL ilan gireceksem bana o internet portalının şunu demesi lazım ‘Buradaki rayiçler bu’. Ya da rayiçler 600 bin TL ise ve ben 800 bin TL’ye ilan gireceksem o internet portalı bana bu ilanı girdirmesin. Buradaki bu kıstası ayarlamak gerekiyor” diye konuştu.
İLAN HURDALIĞI VAR

En büyük kasvetin kişisel ilan girişleri olduğunu söyleyen Hacıoğlu, “Benim firma olarak yetki dokümanım yoksa mağaza açamıyorum ancak ben bir vatandaş olarak mail adresiyle bir tane fiyatsız ilan yayınlayabiliyorum, o hakkı bana veriyorlar. Pekala bu hakkım varken babama, anneme, çocuklarıma, eşime ve bunun sayısını artırarak ilan verebiliyorum. Pekala ben firma olarak o vakit neden internet portalına aylık fiyat veriyorum? Aslında burada denetlenmesi gereken ve dikkat edilmesi gereken en kıymetli konu budur zira kasvet buradan başlıyor. Nasıl çalışmayan araçlar hurdalıkta birikiyorsa şu an maalesef internet portallarında ilan hurdalığı var. Herkes başına nazaran hoyratça ilan yayınlayabiliyor, bunun önünün kesilmesi lazım. Herkesin buraya ilan vermemesi lazım, veriyorsa ilan kurallarına uyması gerekmektedir. Vatandaşlar ferdi ilan vermesin demiyorum tabi ki de versin lakin onlarında bir hududu olması lazım. Bizde bu hususta mustaribiz” formunda konutu.

Kiracılar ise en çok zorla çıkartılmaya çalışılmaktan şikayetçi. Kimi berbat niyetli emlakçılar da daha fazla komite alabilmek ismine mesken sahiplerine fiyatları yüksek söylüyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.