Kırklareli’nde kolundan toplanan zerzevat ve meyvenin parası kulübeye bırakılıyor

Posted by

Kırklareli Valiliği, köyden göçün önüne geçilmesi gayesiyle 2016’da periyodun Valisi Esengül Civelek tarafından Vali Hanım Çileği Projesi’ni hayata geçirdi.

Proje kapsamında Armağan köyünde boş arazi ve bahçelerde çilek ekildi. Çileğin üretiminin artması ve tanıtımının yapılmasıyla köy “Çilekli köy” olarak anılmaya başlandı, kısmından çilek toplamaya gelenler sayesinde tarım turizmi rotası oldu.
Projeden yararlananlardan birisi olan muhtar Recep Kısım, köy merkezine yaklaşık 1 kilometre uzaklıktaki 12 dönümlük yerinin büyük kısmına çilek, bir kısmına da domates, biber, salatalık üzere zerzevat ekti.

Dal, muhtarlıktaki ya da ilçedeki işleri nedeniyle çok fazla tarlada duramasa da tarladan alışverişin önünü kesmedi.

“Toplarken yediğiniz helaldir, fiyatını kovaya bırakın”

AA’nın haberine nazaran; tarladaki kulübenin kapısını kilitlemeyen muhtar, içeriye kova, terazi ve poşetler bıraktı. Herkesin okuyacağı bir alana da “Toplarken yediğiniz helaldir, biz yokuz… Tartı ve kovalar masa üzerinde fiyatını kovaya bırakınız. Rahmet versin.” notunu yazdı.

Sebze ya da çilek almak isteyenler kısımdan yediğine fiyat ödemiyor, satın almak isterse de topluyor, poşetliyor, tartıp parasını kovaya bırakıyor.

“Bu itimat meselesidir”

Köy muhtarı Kol, inanca dayalı alışveriş uygulamasının yaklaşık bir yıldır devam ettiğini, itimat tesis etmenin karşılığında inanç doğurduğunu söyledi.

Tarlanın müdavimleri olduğunu anlatan Kol, “Aileler gönül rahatlığıyla çocuklarıyla gelip bahçede kısmından hem yiyerek hem toplayarak istediği eseri alıp gidiyor. Eser çeşitlerinin fiyatlarını yazdık. Biz kendimize de gelen vatandaşlara da güveniyoruz.” dedi.

“Dalından üzüm aldığı bahçeye akçe bırakan bir medeniyetten geliyoruz”

Dal, her şeyin para olmadığını inanç hissinin pekişmesi için de bu türlü bir uygulamaya imza attığını tabir etti.

Osmanlı askerinin savaşa giderken kısmından üzüm aldığı bahçeye akçesini bıraktığı bir medeniyetten geldiklerini belirten Kol, “Burası da o denli bir şey. ‘Doya doya yediğiniz helal’ diyoruz, ‘kopardığınız helal’ diyoruz. Biz bu uygulamayla hem kendimize hem bölgemize bedel kattığımıza inanıyoruz. Yanlışsız olan bu süreçte böylesi hoşlukları yaşatmak için hem üreteceğiz hem de çalışacağız.” tabirlerini kullandı.

Gelenler uygulamadan memnun

Tarladan çilek toplayanlardan Hüseyin Kahya da uygulamadan çok şad kaldığını bildirdi.

Çileği topladıktan sonra ödeme için tarla sahibini aradığı sırada tabelada yazılanları gördüğünü anlatan Kahya, “Buradaki yazıyı okuduktan sonra topladıklarımı tarttım, fiyatını bıraktım kasaya çıktım. Hiç bu türlü bir yer görmemiştim.” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.