Konya’da Eeşekler birincilik için yarıştı

Posted by

Akşehir Belediyesi ve Akşehir Avcılar ve Atıcılar Federe İhtisas Spor Kulübü’nce Nasreddin Hoca Stadyumu’nda gerçekleştirilen müsabakalara vatandaşlar ağır ilgi gösterdi.

Etkinlik öncesi protokol üyeleri, yarışa katılacak eşekler ve sahipleri ile halk dansları grupları bir kortej yaptı. Yarışlar öncesi şenliğe katılan halk oyunu takımları tarafından şovlar sunuldu.

13 eşek çeşitli kulvarlarda yarıştı

İHA’nın aktardığına nazaran; 13 eşeğin katıldığı eşeğe düz binme yarışı 3 etapta gerçekleştirildi. Her etapta birinci olan eşekler son etapta bir defa daha yarışarak birinci, ikinci, üçüncü belirlendi. Eşeğe düz binme yarışında Mevlüt Vanlı’nın eşeği tüm eşekleri geçerek farklı bir halde birinci oldu.

Eşeğe aykırı binme yarışında da üç kümede yapılan müsabakada her kümenin birincisi son etapta bir defa daha yarışarak birinci belirlendi. Biniciler eşeklere zıt binerek bitiş çizgisine ulaşmaya çalışırken hayli güç anlar yaşadılar. Bu müsabakada da Yavuz Demiröz eşeği ile birinci geldi.

En hoş gözlü eşek seçildi

Yarışmada son olarak en hoş gözlü eşek seçildi. Temsili Nasreddin Hoca’nın heyet başkanlığı yaptığı müsabakada heyet üyeleri 13 eşek ortasından en hoş gözlü eşeği seçmekte epeyce zorlandı.

Temsili Nasreddin Hoca yaptığı açıklamada, “Eşeklerin en hoşunu seçmek mümkün değil, artık birini seçersek öbürleri bana küser. Burada eşeği de küstürmemek lazım, onlar benim yol arkadaşım. Benim için hepsi hoş, hepsi makbul lakin birini seçmek zorundayız” diye konuştu.

“Eşeğim benim için daha pahalı oldu”

En hoş gözlü eşek müsabakasında İbrahim Vanlı’nın eşeği en hoş gözlü eşek seçildi. Müsabakalarda dereceye giren eşek sahiplerine para mükafatları Akşehir Kaymakamı İsmail Küreci, Akşehir Belediye Lideri Salih Akkaya ve öteki protokol üyelerince verildi.

Yarışmada eşeği en hoş gözlü eşek seçilen İbrahim Vanlı, “Beklemiyordum sürpriz oldu. Elimden geldiğince eşeğime nizamlı bir biçimde bakıyorum. Yemini suyunu sistemli veriyorum. En hoş gözlü eşek olduğu için eşeğim benim için daha pahalı oldu” dedi.

“Eşekten düşen de ‘zaten inecektim’ diyor”

Akşehir Belediye Lideri Salih Akkaya, eşek yarışlarının şenliğin en değerli etkinliklerinden biri olduğuna değinerek, “Bu sene eşekten düşen olmadan kazasız belasız bir formda müsabakaları tamamladık. Lakin eşekten düşse de arkadaşlar ‘düşmesem de zati inecektim’ diyorlar ve olayı kurtarıyorlar. Gelecek yıl eşek yarışlarında tekrar buluşmayı diliyoruz” diye konuştu.

Eşeğe zıt ve düz binme yarışlarında büyük performans sergileyen Tuğba Tekden de, “İlk kere yarıştım bence çok yeterliydi. Eşeğe binmek hayli kolay, herkesin binmesini tavsiye ederim” dedi.

Eşek yarışlarını izleyen seyirciler, yarışların heyecanlı ve hoş olduğunu, yarışları keyifle izlediklerini belirttiler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.