Kurbanlık fiyatlarında manipülasyon: Piyasanın iki katı sayı verdi

Posted by

Haber7

Son periyotta bilhassa konut, besin ve araba fiyatlarında yaşanan fırsatçılık Kurban bayramının yaklaşması ile kurbanlık fiyatlarına da sıçradı.

KRUBANLIK PİYASANI ÜST ÇEKMEYE ÇALIŞIYORLAR SAVI

Bayramın yaklaşması ile 2022 yılı kurbanlık fiyatlarının ne kadar olacağı vatandaşlar tarafından merak edilirken, açıklanan kimi sayılar piyasa üst mı çekilmeye çalışılıyor sorunu akıllara getirdi.

ORTALAMA FİYATMIŞ ÜZERE AÇIKLADI, PİYASASI KARIŞTI

Açıklanan 70 bin TL’lik sayının lakin 900 KG-1 ton ortası kurbanlıklarda olması beklenirken, Civil’in bu sayısı ortalama fiyatmış üzere açıklaması reaksiyonlara neden oldu.

ORTALAM BÜYÜKBAŞ KURBANLIK EN FAZLA 40 BİN TL OLUR

Meğer ki Samsun Kırmızı Et Üreticileri Birliği Lideri Erdal Doğan 2022 yılı kurbanlık fiyatlarıyla ilgili yaptığı açıklamada fiyatlarda enflasyon ve maliyetler nedeniyle birtakım artış olması karşın canlı 600 kiloluk bir tosunun fiyatının en fazla 40 bin TL’yi bulacağını açıkladı. Doğan “Geçen yıl Samsun’da büyükbaş canlı hayvanın kilo fiyatı 35 TL’den satılıyor. Bu sene ise 60 TL civarında satılıyor. Küçükbaş kurbanlık ise geçen yıl 800-1500 TL ortasında değişiyordu. Bu sene küçükbaş kurbanlık fiyatı ise 2,5 ile 4 bin TL ortasında değişiyor. Geçen yıl ortalama bir büyükbaş kurbanlığın fiyatı 15 bin TL’ye alabiliyordu. Bu sene ise ortalama büyükbaş kurbanlık fiyatları 20-25 bin TL ortasında değişiyor. Canlı 600 kiloluk bir tosunun fiyatı ise 40 bin TL’yi buluyor” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.