Kuveyt, İsrailli Bakan’ın Filistinlilere yönelik “ırkçı” açıklamalarını kınadı

Kuveyt, İsrail’in aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich’in “Filistin halkını yok sayan” açıklamasını kınadı.

Kuveyt Dışişleri Bakanlığından konuya dair yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, Smotrich’in Ürdün topraklarını da içine alan İsrail haritasını kullanarak, Filistin halkını yok sayan “ırkçı” sözlerine tepki gösterildi.

Kuveyt’in, “uluslararası tüm yasa ve normlara aykırı olmasının yanı sıra tarihi ve coğrafi gerçeklerle bağlantısı olmayan sorumsuzca sarf edilen kışkırtıcı açıklamaları tümüyle reddettiği” vurgulanan açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası toplumun, Filistin halkını hedef alan bu tür radikal açıklamaların son bulması için sorumluklarını yerine getirmesi çağrısında bulunuldu.

Açıklamada ayrıca, Filistin meselesi için kapsamlı, adil, kalıcı bir çözüme ulaşmak amacıyla BM’nin yürüttüğü tüm çabaları destekleme çağrısı yapıldı.

İsrail’in aşırı sağcı Maliye Bakanı Smotrich, 19 Mart’taki Paris ziyareti sırasında Likud Partisi’nin eski Başkanı Jacques Kupfer’i anma töreninde yaptığı konuşmada, “Filistin diye bir halkın olmadığını ve bunu Beyaz Saray’ın da duyması gerektiğini” ifade etmişti. Smotrich’in konuştuğu kürsüde Ürdün’ü de içine alan “İsrail haritası” kullanması dikkati çekmişti.

Maliye Bakanı Smotrich, daha önce de Yahudi yerleşimcilerin 26 Şubat’ta toplu saldırılarına hedef olan Filistin beldesi “Huvvara’nın yeryüzünden silinmesi gerektiğini” dile getirmişti. Bu sözleri uluslararası arenada yoğun tepki toplayan Smotrich, ABD ve Fransa ziyaretlerinde diplomatik olarak tecrit edilmiş, herhangi bir resmi görüşme yapamamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir