Mustafa Varank’tan CHP ve Fox TV’ye reaksiyon

Posted by

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İbn Haldun Üniversitesi Başakşehir Yerleşkesi’nde İbn Haldun Üniversitesi Tercih Şenliği programında öğrencilerle bir ortaya geldi.

Burada bir konuşma yapan Varank, özetle şunları söyledi:

“İlk maksat istihdam edilmek olmamalı”

“Üniversiteli arkadaşlarımızla bir ortaya geldiğimizde bize en fazla sorulan sorulardan bir tanesi şu. Sayın bakanım ben hangi kısmı okursam, şurada iş bulabilirim, şurada maaşlı bir işe girebilirim. Benim o arkadaşlarıma söylediğim birinci cümle şu oluyor. Bir sefer üniversiteye başlıyorsanız başınızdaki birinci gayeniz bir yerde istihdam edilmek olmamalı. Kendi hayatınıza nasıl taraf veriyorsanız, bir girişimcilik mi yapacaksınız, kendi kendinize farklı alanlara yönelerek kendinizi geliştirip kendi işlerinizi mi kuracaksınız?”

“Gençlere haksızlık”

Bir genç arkadaşımın bu yaşlarda, bu türlü heyecanlı yaşlarda ben bir yere gireyim maaşımı alayım diye yola çıkmasını açıkçası genç arkadaşlarımız için bir haksızlık, onların potansiyelini aşağı düşürücü bir fikir usulü olarak görüyorum. Siz kendi yolunuzu çizebilirsiniz, ayaklarınız üzerinde durabilirsiniz. Buralardan mezun olduktan sonra kendi girişimlerinizi kendi araştırma projelerinizi yapabilirsiniz.


“Bakanlığımızın en kıymetli yoldaşısınız”

Bunlar nasıl oluyor dendiğinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı kendi yolunuzu çizerken sizin en kıymetli yoldaşlarınızdan bir tanesi olacaktır. Bağlı ve ilgili kuruşlarıyla birlikte gençlere en fazla takviye veren bakanlıkların başında geliyor. KOSGEB’de hem klasik girişimcilerimize hem de teknoloji tabanlı girişimcilerimize maddi dayanaklar veriyoruz. TÜBİTAK ile üniversite çağındaki gençlerimize gerek eğitim alırken gerekse eğitimleri sonrasında çok önemli dayanaklar veriyoruz.

Bakan Varank’ın kelamları bağlamından koparıldı

Bakan Varank’ın bu konuşmasının akabinde TBMM’de basın toplantısı düzenleyen CHP’li Özgür Özel, “Herkes bakan evladı mı? Herkesin gerisinde Varank dayısı yok.” tabirlerini kullandı.

Fox TV de CHP’li Özel’in kelamlarına yer verdiği haberinde Bakan Varank’ın konuşmasını bağlamından kopardı.

“Dünyanın en alçak muhalefeti ve en ahlaksız medyası maalesef bizim ülkemizde bulunuyor”

Bunun üzerine Bakan Varank toplumsal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

“Gençlerin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı takviyelerinden faydalanmak için ‘dayı’ya gereksinimi yok”

Böylece gençler, kendi teşebbüslerini kurabilir, kendi araştırmalarını yapabilir, kendi projelerini gerçekleştirebilir, kendi muvaffakiyet kıssalarını yazabilirler. Bakanlığımızın objektif kriterlere dayanan dayanaklarından faydalanan yüzbinlerce genç zati halihazırda bunu yapıyor. Müfteri @eczozgurozel ve CHP sözcüleri bilsin ki Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı takviyelerinden faydalanmak için gençlerin bir “dayı”ya gereksinimi yoktur. CHP’de misyon yapmak isteyenlerin ise hangi rezil münasebetler içerisine girmek zorunda olduğunu Aykut Erdoğdu istifasıyla tüm Türkiye öğrendi!”


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.