NATO için yalvaran İsveç Başbakanını koltuğa oturtan YPG/PKK skandalları

Posted by

YPG/PKK’ya takviyesi ile bilinen İsveç ve Finlandiya, yıllardır ‘Destek vermeyin’ davetinde bulunan Türkiye’ye NATO üyeliği için muhtaç duruma düştü. Türkiye ise kesin bir lisanla üyeliklerini onaylamayacağını açıklamıştı. İsveç Başbakanı Magdalena Andersson’un başbakanlık koltuğuna oturabilmek ismine PKK destekçileri ile yaptığı muahedeler ortaya çıktı.

SEÇİLDİĞİ BİRİNCİ GÜN TERÖRİST PROPAGANDASI YAPILDI

Toplumsal Demokrat Partili Andersson, istifa ederek misyonu bırakan Stefan Löfven tarafından başbakanlık için önerilmişti.

Aday olduktan sonra koltuğa oturabilmek için vekillerin çoğunluğu tarafından veto edilmemiş olma kaidesini sağlayarak parlamentonun onayını alması gereken Andersson, bağımsız vekil Kakabaveh’le, oyuna gereksinim duyduğu gerekçesiyle müzakereye oturdu.

İran kökenli Kürt milletvekili Kakabaveh, Andersson’un parlamentonun onayını alarak başbakan seçildiği 24 Kasım 2021’de Facebook hesabından iki ileti paylaştı.

Birincisi, Toplumsal Demokrat Partinin sekreteri Tobias Baudin’in de imzasının bulunduğu “Kürtlerin hakları ve kendi bahtını tayin hakkı çabası hakkında yapan tartışmalar ve görüşmeler sonrasında açıklama” başlığı altında bir bildiriydi.

“YPG/YPJ yahut PYD bünyesinde savaşan yahut bunlara sempati duyan özgürlük savaşçılarının kimi devlet aktörleri tarafından terörist olarak sınıflandırılması kabul edilemez” tabiri bulunan bildiride, şunlar yer aldı:

“Sosyal Demokratlar, PYD ile iş birliğini derinleştirme niyetindeler. Amineh Kakabaveh bu mevzuda çalışma yapacak, Toplumsal Demokratlar kümesine katılacak. Bunu, kuzeydoğu Suriye’deki özerk idarenin demokrasi ve insan haklarına hürmet konusundaki çalışmalarını desteklediğimiz için yapıyoruz. Rojava’da özerk idare Orta Doğu için kıymetlidir ve onları desteklemeye devam etmek istiyoruz. Savaştan sonra tekrar yapılanma kıymetlidir ve İsveç bunu desteklemelidir. Siyasi parti PYD, özerk idarede öncü bir role sahiptir ve legal bir muhataptır.”

TERÖRİSTLERE DAYANAK SONRASI KOLTUĞUNU SAĞLAMLAŞTIRDI

Kakabaveh, Andersson ile terör örgütü YPG/PKK’ya takviye bahisli mutabakatını duyurduktan sonra “Bugün İsveç’te benim oyumla tarih yazıldı. Magdalena Andersson, İsveç’in birinci bayan Başbakanı oldu.” paylaşımını yaptı.

MUHALEFET REAKSİYON GÖSTERDİ LAKİN BEYHUDE

Muhalefetteki İsveç Demokratları Partisi Lideri Jimmie Akesson, sert tenkitleriyle muahedenin içeriğini ve Andersson’un bu muahede sayesinde başbakanlık koltuğuna oturabilmiş olmasını o devir gündemde tutmuştu.

Akesson, basına verdiği demeçlerde, “Kakabaveh, taleplerde bulundu ve Toplumsal Demokratlarla PYD ile bağlantılarını derinleştirmeleri konusunda anlaştı. PYD’nin dünya çapında tanınan bir terör örgütü olan PKK ile temasları var. Elbette bu İsveç’in dış münasebetlerini etkileyecek.” değerlendirmeleri yapmıştı.

ANDERSSON HÜKÜMETİ MUTABAKATIN GEREĞİNİ YAPIYOR

İş başına gelmesinden günler sonra Andersson hükümetinin Dışişleri Bakanı Ann Linde, YPG/PKK’nın SDG ismini kullanan elebaşlarından İlham Ahmed ile Stockholm’de görüştü.

Linde, 10 Aralık 2021’de yaptığı Twitter paylaşımında “Kuzeydoğu Suriye’deki durum hakkında SDG’den İlham Ahmed ile yapılan samimi görüşmeyi takdirle karşılıyoruz. İsveç faal bir ortak olmaya devam ediyor.” tabirlerini kullandı.

Bu görüşmenin akabinde örgüt yanlısı medya da dahil olmak üzere pek çok mecrada İsveç’in YPG/PKK işgalindeki bölgeye 376 milyon dolarlık dayanağı haberlere mevzu olmuştu.

Kakabaveh, 25 Mart 2022’de Facebook hesabından yaptığı bildirimde Linde’nin bu defa YPJ elebaşı Nesrin Abdullah ile görüştüğünü duyurmuş, üçlü fotoğraflar paylaştı.

İsveç, başkentindeki görüşmelerin ve konut sahipliği yaptığı toplantıların yanı sıra Suriye’nin doğusunda örgüt işgalindeki bölgelere aşikâr aralıklarla resmi heyetler göndererek, terörist elebaşlarıyla bir ortaya geliyor.

YPG/PKK’nın kelamda özerk idarelerine maddi dayanak sağlayan İsveç, yardım kuruluşları yoluyla da bölgedeki altyapı çalışmalarına dayanak veriyor.

KAKABAVEH TAKVİYESİNİ ÇEKMEKLE TEHDİT ETTİ

Öte yandan Kakabaveh, dün İsveç resmi haber ajansı TT’ye yaptığı açıklamada kendisiyle yaptığı muahedeyi tam manasıyla yerine getirmezse hükümetten takviyesini çekeceğini, gelecek baharda yapılacak bütçe oylamasında hükümetin düşmesi için oy kullanacağını söyledi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.