Olimpiyat şampiyonu Busenaz Sürmeneli finalde

Posted by

Türkiye’nin mesken sahipliğinde düzenlenen Dünya Bayanlar Boks Şampiyonası’nda 66 kiloda çaba eden Busenaz Sürmeneli finale yükseldi.

Milletlerarası Boks Birliği (IBA) tarafından Türkiye’nin konut sahipliğinde düzenlenen Dünya Bayanlar Boks Şampiyonası’nda yarı final karşılaşmaları yapılıyor. Başakşehir Gençlik ve Spor Tesisleri’nde düzenlenen şampiyonanın 9. gününde ringe çıkan olimpiyat son olimpiyat şampiyonu ulusal boksör Busenaz Sürmeneli, yarı final maçında Taylandlı rakibi Janjaem Suwannapheng ile karşılaştı. Birinci raundu 3-2 kazanan 23 yaşındaki boksör, seyirci dayanağını de gerisine alarak ikinci raundu 5-0 kazandı. Son rauntta da tesirli oyununu sürdüren Busenaz raundu 5-0 kazanarak karşılaşma sonunda finale ismini yazdırmayı başardı.

Şampiyonada bugün finale yükselen ulusal boksörlerden 4. isim olan Busenaz Sürmeneli, müsabaka sonunda yaptığı açıklamada, “66 kilo yeni bir sıklet. Biz de zorlandık. Bu hayatta her şey güç. Olimpiyattan sonra tekrar burada da 1 numara olup bağıra bağıra İstiklal Marşı’nı söyleyeceğiz. Hoş maçlar oluyor, son bir adım kaldı. Bana dua eden ellerin hiçbir vakit inmemesini istiyorum” dedi.

Busenaz’dan taraftarlara davet

Dünya Bayanlar Boks Şampiyonası’nda tribünlerin daha çok dolmasını istediğini lisana getiren ulusal boksör, “Dünya Şampiyonası İstanbul’da oluyor. Bize dayanak verin, güç verin, dua edin. Öz evlatlarınız dövüşüyor burada. Gelin burada birlikten kuvvet verin. Ringde de tribünlere el yapıyorum zira onların takviyeleri bana güç veriyor” formunda konuştu.

Finalde gayret edecek rakibi için daha sonra tahlil yapacaklarını belirten Busenaz, “Her sene şampiyonluğa koşuyoruz. Finalleri de seviyoruz. Büyük şampiyonalarda hiç final kaybetmedim, inşallah burada da kaybetmem” dedi.

Futbolda şampiyon olan Trabzonspor için taraftarların her yerde kutlamalar yaptığını da tabir eden Busenaz, “Trabzonlular kutlamalara çok alıştı. Ben bile şaşırıyorum. Mecnun bir memleketiz, ben de meczubum. İnşallah kutlamalar devam edecek” biçiminde konuştu.

Cahit Süme: Kendi evlatlarına sahip çıksınlar

Busenaz Sürmeneli’nin antrenörü Cahit Süme de tribünlerin boş olduğuna dikkat çekerek davette bulundu. Finale âlâ hazırlanacaklarını söyleyen Süme, “Herkes bize nazaran hazırlanıyor. Biz de olduğumuz yeri bırakmak istemiyoruz. Tüm çabayı, tüm çabası göstereceğiz. Boks seyircisine seyir zevki verdiğimizi düşünüyoruz. İnşallah finalde de hoş şeyler olacak. Büyük maçların adamıyız. Kendi seyircimiz önündeyiz, inşallah finalde daha çok kişi gelir. Tribünler bomboş duruyor. Lütfen gelip bize takviye verin, kendi evlatlarına sahip çıksınlar. Çok üzülüyorum” tabirlerini kullandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.