Plastik kirliliği: Kuşlar çöplerimizin içinde hayatta kalmaya çalışıyor

Posted by

Kuşların dünyanın birçok ülkesinde çöplerle iç içe yaşamak zorunda kaldığına ait bilgiler paylaşıldı.

Avrupa Birliği takviyeli Kuşlar ve Çöpler isimli bir proje, dünyanın her yerinden bu mevzuya ait fotoğraflar topluyor. Proje, başta plastik olmak üzere tüm atıklarımızın kuşlar üzerindeki tesirini anlamayı ve bunu sergilemeyi hedefliyor.

İnsanlar, çektikleri fotoğrafları projenin web sitesine yüklüyor. Projenin başındaki bilim insanları fotoğraflarda sık sık halat, olta ipleri ve yüz maskesi üzere nesnelere takılmış, yahut bu nesnelerin içine yuvalarını kurmuş kuşların görüntülendiğini söylüyor.

‘MASKE VE PLASTİK ELDİVENLER KİRLİLİĞİ OLUŞTURUYOR’

Araştırmacı Dr. Alex Bond Londra’daki Tabiat Tarihi Müzesi bünyesinde bu proje üzerinde çalışıyor.
Bond, “Eğer bir kuş yuvasını yaparken yosun yahut ağaç kısmı üzere uzun lifli gereçler kullanıyorsa, içinde plastik olma ihtimali çok yüksek” diyor ve kelamlarına devam ediyor:

“Bu sorunu incelemeye başladığınızda dünyanın her yerinde birebir olduğunu fark ediyorsunuz. Plastik kirliliği global bir sorun. Bize Japonda, Avustralya, Sri Lanka, İngiltere ve Kuzey Amerika üzere birçok yerden fotoğraf gönderiliyor.”

Araştırma grubu, plastik kirliliğinin neredeyse yüzde 25’inin pandemi sırasında kullanıma giren, maske ve plastik eldiven üzere nesnelerden oluştuğunu tespit etti.

Bond, “Neredeyse tamamı maskelerden oluşuyor. Tıbbi maskelerin üretimi için çok fazla, birbirinden farklı materyal kullanılıyor. Bazen kuşların bacaklarına dolanmış lastik görüyoruz. Bazen de maskenin burun kısmı için yapılan sert plastiği kuşların yemeye çalıştığına şahit oluyoruz” diyor.

‘SİSTEMATİK BİR SORUN’

Araştırmacılar plastik kirliliği “sistematik bir sorun” olarak tanımlıyor.

Kanada’da Dalhousie Üniversitesi’nde araştırmacı olan Justine Ammendolia, plastik kirliliğin global tesirinin “çok üzücü” olduğunu anlatıyor:

“2020 Nisan’da Kanada’da birinci kere bir kuşun bir yüz maskesine takılmış ve ağaçtan asılı kalmış imgesi ortaya çıktı. Akabinde emsal hadiseler süratle çoğaldı. Bu, insanların kısacık bir müddette etrafa ne kadar çok ziyan verebildiğinin göstergesi.”

Dr. Bond, “Çevre dostu diş fırçası kullanmak yahut bez çanta almak dünyayı kurtarmayacak. Günümüzdeki plastik sorunu çok daha büyük çaplı, ticari ve endüstriyel bir sorun” diyor.

Bond, plastik probleminin çözülmesi için dünyanın en başarılı etraf mutabakatlarından biri olarak görülen ve ozon katmanının delinmesini engellemek için 1987’de imzalanan Montreal Protokolü seviyesinde bir müdahale gerektiğini düşünüyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.