Poşetten 3,8 milyar TL tasarruf ettik

Posted by

Fiyatlı poşet uygulaması etrafın korunmasında büyük katkı sağladı. 3.5 yıla yaklaşan uygulama sonucunda poşet kullanımı yüzde 65 azaldı. Böylelikle 550 bin ton plastik atığın oluşumu engellendi. Plastik ham husus ithalinin azalması nedeniyle de 3,8 milyar Türk Lirası tasarruf sağlandı.

Türkiye’de yılda 45 milyar adet kullanılan plastik poşetler 1 Ocak 2019’da fiyatlı hale getirildi. Yasa gereği 25 kuruşluk poşetin 15 kuruşu etraf projelerinde kullanılmak üzere Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na aktarılıyor.

550 BİN TON ATIK ÖNLENDİ

Uygulamayla 2019-2021 yıllarında plastik poşet kullanımında yaklaşık yüzde 65’lik azalma sağlandı. Bu azalma oranıyla plastik poşet kaynaklı 550 bin ton plastik atığın oluşumu hasebiyle etrafa atılmasının da önüne geçildi.

Bu azalmayla Türkiye’de plastik poşet üretimi için gerekli plastik ham husus ithali de değerli oranda önlendi. Bu biçimde uygulama devrinde yaklaşık 3,8 milyar Türk Lirası tasarruf edildi. Bu tasarruf ile birlikte 22 bin 746 ton sera gazı salımı da engellendi.

VATANDAŞIN DAVRANIŞI DEĞİŞTİ

Uygulama, vatandaş davranışları üzerinde de tesirli oldu. Vatandaşlarda hususa ait bilgi ve farkındalık düzeyi oluştu. Önemli manada davranış değişikliği gerçekleşti. Toplumda bez çanta, file üzere çok kullanımlık taşıma ekipmanı kullanımı yaygınlaştı.

2019 yılında başlatılan uygulama dahilinde plastik poşetler boyutuna ve muhteviyatına bakılmaksızın adet başına vergiler dahil 25 kuruştan satılırken, bu fiyat 3 yılda değişiklik yapılmadan 25 kuruş olarak uygulanmaya devam ediyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.