Prens Harry kitap çıkarıyor: Kimleri maksat alacak?

Posted by

Andrew Morton‘un Prenses Diana ile ilgili biyografisi ‘Diana: Gerçek Hikayesi’ 1992 yazında kitap raflarına çıktığında sansasyon yaratmış ve dünya çapında en çok satanlar ortasında yer almıştı. Kitap, kraliyetteki memnun aile manzarasını yırtıp, Galler Prensi ve Prensesi’nin evliliğinin nasıl makus olduğunu ortaya çıkarmıştı.

İngiliz yayıncılığındaki bu dönüm noktasından 30 yıl sonra, Prenses Diana’nın oğlu Prens Harry de, tıpkı onun yaptığı üzere, dünyayı şoke etmeye hazırlanıyor.

Prens Harry kitabında kendisinin şekillenmesine yardımcı olan ‘deneyimler, maceralar, kayıplar ve hayat derslerini’ samimi ve içten bir formda anlatacağına kelam verdi.

Buckingham Sarayı etraflarında ise Prens Harry’nin üyelere yönelik algı için anıları kullanacağı konusunda bir telaş var.

Özellikle Prens Harry’nin, Charles-Diana evliliğinin çöküşü için suçladığı üvey annesi Cornwall Düşesi‘ne karşı tavrı konusunda kitapta yer vereceği ayrıntılar konusunda gerginliğin hakim olduğu söyleniyor.

“KRALİYET ÜYESİNDEN ‘TEN RENGİ’ SORUSU”

Habertürk’te yer alan habere nazaran, Penguin Random House, Harry’nin hayat öyküsünün haklarını garanti altına aldığını açıkladığında, kitabın halkın gözünde çocukluğunu, Ordu mesleğini ve Afganistan’daki misyonlarını, bununla birlikte ayrıyeten Meghan ile evliliği ile baba olmasını kapsayacağını söylenmişti.

Ancak kitapta çok daha fazlasının anlatılması bekleniyor.

Kitapta en çok istek gören kısımların kardeşine değindiği kısımlar olması bekleniyor. Prens Harry’nin evliliği ve vazifeden ayrılması sonrası ağabeyi ile yaşadığı gerginliğe değinmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Bunun da saray etrafında kaygıya yol açtığı ve kardeşler ortasında bağın daha da kopma noktasına gelebileceği tabir ediliyor.

Bir podcast’te Prens Harry’nin Windsor Evi‘nde yetiştirilmenin ‘genetik acısından’ ve Charles’ın ona davranma biçiminin ‘ona [Charles’a] davranıldığı şekilde’ olduğundan bahsetmişti.

Bu noktada Prens Harry’nin babası ile bağlantısı ve aldığı ziyana da değineceği söyleniyor.

Bununla birlikte Oprah röportajında, bebeklerinin ‘ten rengine’ dair bir kraliyet üyesinin soru sorduğu lisana getirilmişti. Kitapta bu ismin de açıklanabileceği söyleniyor.

Ancak tüm bunlara karşın Prens Harry’nin büyükannesi Kraliçe II. Elizabeth ve geçtiğimiz sene hayatını kaybeden dedesi Prens Philip’e ait olumsuz bir yazı yazması beklenmiyor.

Çift daha evvel de Kraliçe II. Elizabeth’e büyük hürmet ile sevgi duyduklarını belirtmiş ve sarayda en fazla irtibat halinde oldukları kişinin kraliçe olduğu söz edilmişti.

Çiftin 2. çocuklarına da, Kraliçe’nin eşi tarafından kendisine söylenen takma ismi olan ‘Lilibet’ ismini koymuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.