Şanlıurfa Suriye hududunda uçurtma uçuruldu

Posted by

Suriye’nin kuzeyinin PKK/YPG terör örgütünden arındırılmasının akabinde Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde uzun bir müddettir yapılamayan uçurtma şenliği bu gün tekrar yapıldı.

Aktifliğe ağır ilgi

Tam 8 yıl ortadan sonra hudutta birinci kere düzenlenen uçurtma şenliğine yediden yetmişse çok sayıda vatandaş ağır ilgi gösterdi.

Uçurtmalara ödül verildi

İHA’nın haberine nazaran, Ceylanpınar Sivil Toplum Kuruluşları Platformu tarafından organize edilen enliklerde bir de yarış düzenlendi. En büyük uçurtma, en uygun tasarım ve en hoş uçurtma kategorilerinde düzenlenen yarışta dereceye girenlere madalya ve çeşitli mükafatlar verildi.

Şenliklerde konuşan Ceylanpınar STK’ları Platformu Lideri Abdulkadir Berhuni, Ceylanpınar’da bu güne kadar hiç Yapılmayan ve nitekim büyük bir muhtaçlık olan gençlerimizi ve aileleri birbirleriyle kaynaştırmak için bir şenlik, bir aktiflik düşündük. Ceylanpınar STK’ları olarak bu türlü bir karar aldık ve birincisi olmak üzere bir uçurtma şenliği tertipledik. Bu uçurtma şenliğine çok hoş bir iştirak oldu. Gençlerimiz ve çocuklarımız için hoş bir aktiflik oldu” dedi.

Şenliklere katılan gençler ve çocuklar ise çok hoş vakit geçirdiklerini belirtti.

8 yıldır yapılamıyordu

Suriye’de yaşanan iç çatışma ve daha sonra Türkiye’nin PKK/YPG terör örgütüne yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekatı nedeniyle 8 yıldır hudut sınırında uçurtma şenliği yapılamıyordu.

En son 2014 yılında yapılan şenliklerde Ceylanpınar çadır kentte kalan Suriyeli çocuklar için bir uçurtma şenliği düzenlenmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.