Saraybosna’ya gelen yüzlerce motosikletli soykırım kurbanları anısına Srebrenitsa’ya hareket etti

Posted by

Farklı ülkelerden Bosna Hersek‘in başşehri Saraybosna‘ya gelen yüzlerce motosikletli, Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’nın akabinde yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen Srebrenitsa soykırımının kurbanları anısına Potoçari Anıt Mezarlığı‘na hareket etti.

Her yıl olduğu üzere bu yıl da “Unutulmasın, Tekrarlanmasın” temasıyla 11’incisi düzenlenen Milletlerarası Srebrenitsa Motosiklet Maratonu’na katılanlar, Saraybosnalıların ağır ilgisi eşliğinde kentin ana caddelerinden geçti.

Öldürülen Çocuklar Anıtı önünde duran motosikletliler, anıta çiçek bırakarak Srebrenitsa’ya devam etti.

BU YIL 50 KURBAN TOPRAĞA VERİLECEK

Srebrenitsa soykırımının 27. yılında yarın düzenlenecek anma ve cenaze merasiminin akabinde 50 soykırım kurbanı daha Potoçari Anıt Mezarlığı’na defnedilecek.

Toprağa verilecek kurbanların en genci 16 yaşındaki Salim Mustafic olurken katledildiğinde 59 yaşında olan Husejin Krdzic de bu yıl toprağa verilecek en yaşlı soykırım kurbanı olarak kayıtlara geçti.

Srebrenitsa’nın 11 Temmuz 1995’te Ratko Mladic komutasındaki Sırp birliklerince işgal edilmesinin ardından Birleşmiş Milletler (BM) bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, daha sonra Sırplara teslim edildi.

Kadın ve çocukların Boşnak askerlerin denetimindeki bölgeye ulaşmasına müsaade veren Sırplar, en az 8 bin 372 Boşnak erkeği ormanlık alanlar, fabrikalar ve depolarda katletti. Katledilen Boşnaklar, toplu mezarlara gömüldü.

Savaşın akabinde kayıpları bulmak için başlatılan çalışmalarda, toplu mezarlarda cesetlerine ulaşılan kurbanlar, kimlik tespitinin akabinde her yıl 11 Temmuz’da Potoçari Anıt Mezarlığı’nda düzenlenen merasimle toprağa veriliyor.

Bu yılki merasimin akabinde anıt mezarlıkta toprağa verilen kurbanların sayısı 6 bin 721’e yükselecek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.