Seçim hazırlıkları başladı: Almanya’ya “seçim altyapısı için” grup gönderildi

Posted by

Erdoğan’a son seçimlerde yüzde 65 dayanak veren Almanya’ya “seçim bilgisayarlarının güncellenmesi ve altyapının hazırlanması için” takım gönderildi.

Türkiye’de “genel seçimler vaktinde mı olacak, erken seçim olacak mı?“ tartışmaları yapılırken, birinci altyapı hazırlığı yurt dışında başladı.

AKP’nin ve Erdoğan’ın son seçimlerde en yüksek oy aldığı yerlerden olan Almanya’da “seçim bilgisayarları olan” bölgelere denetimler için, Dışişleri Bakanlığı Bilgi Süreç Daire Başkanlığı takımı gönderildi.

SEÇİM BİLGİSAYARLARI GÜNCELLENDİ

Yurt dışında yaklaşık 3 milyon seçmen bulunuyor ve 1 milyon 450 bine yakını Almanya’da. Bu sayı, Türkiye’deki birçok büyük kentten fazla. Ankara’dan gelen grup, seçim bilgisayarlarının altyapı denemelerini yaptı. Testler yapıp teyit aldı.

Başta Berlin Başkonsolosluğu olmak üzere, Frankfurt, Köln, Düsseldorf, Münih üzere Türkler’in ağır olduğu bölgelerde bulunan konsolosluklardaki seçim bilgisayarlarında “program güncellemeleri” yapıldı.

Bunun bir erken seçim hazırlığı olup olmadığı bilinmiyor.

YETKİLİLER: SEÇİMİ BİZE SÖYLEMEZLER

SÖZCÜ’nün sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanlığı ve Berlin Büyükelçiliği yetkilileri, “Bize erken seçimle ilgili bir şey doğal söylenmez. Lakin son seçimin üzerinden dört yıl geçti. Aktüelleştirme istendi. Programlar yenilendi, Türkiye ile ahenkler test edildi. Seçim bilgisayarlarının denemeleri yapıldı ve yeni programlar yüklendi. Fazla da konuşamayız, biz memuruz” dediler.

Bilindiği üzere, başkanlık sistemine geçilen 2018 seçimlerinde, Almanya’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yüzde 65’e yakın takviye çıkmıştı. Almanya, Avusturya, Belçika üzere ülkelerdeki Türkler’in büyük çoğunluğu AKP’ye oy verirken, nispeten daha varlıklı ve Türkler’in eğitim durumlarının yüksek olduğu İsviçre, ABD üzere ülkelerde AKP’nin oyu düşüyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.