Ses kayıtları sızdı: TikTok datalarına erişiyorlarmış

Posted by

Çin merkezli toplumsal medya platformu TikTok’ta vazifeli mühendislerin kullanıcıların bilgilerine erişebildiği sav edildi.

Özellikle gençler ortasında son periyotta çok yaygın olan toplumsal medya platformu TikTok ile ilgili telaş yaratan bir sav ABD medyasında süratle yayıldı…

TikTok’taki iç görüşmelere dair 80’den fazla ses kaydı internet ortamına sızdırılırken, Çinli mühendislerin ABD’deki kullanıcıların datalarına erişebildiği tez edildi. Bu ses kayıtlarını sızdıran TikTok çalışanları, bu durumdan kaygı ettikleri için ses kayıtlarını kamuoyuna açtığını aktardı.

İddiaya cevap ise TikTok cephesinden geldi. TikTok yetkilileri, bütün bilgilerinin ABD’deki Oracle’ın bilgi tabanında saklandığını duyurarak tezleri yalanladı. Ses kayıtlarında “Project Texas” isimli bir proje için toplanan mühendislerin ve TikTok çalışanlarının konuşmaları duyuluyor. Kendini “Master Admin” olarak tanımlayan bir mühendis “her şeye erişimi” olduğundan bahsediyor.

TikTok sözcüsü, “Biz dünyanın en âlâ iç güvenlik ve dış güvenlik uzmanlarıyla çalışıyoruz ve data güvenliğimiz üst seviyede” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.