Silah sahiplerini üzecek gelişme: Yeni harç düzenlemesi… Türkiye Odatv’den öğrenecek

Kutalmış Gürbüz

Türkiye’de kanunların izin verdiği bireysel silahlanmada en ucuz opsiyon, yivsiz av tüfeği.

Her yıl gelen zamlara rağmen 5 yıllık yivsiz av tüfeği ruhsat harcı 178 TL olarak, diğer seçeneklere oranla oldukça ucuz.

Yivli av tüfeklerinin 5 yıllık harcı Yivli av tüfeklerinin ve tabancaların 5 yıllık bulundurma ruhsatı (evde/işyerinde) harcı 7 bin 390 TL, taşıma ruhsatının 5 yıllık hacı ise 23 bin 93 TL. Ruhsat kartının ücreti 300 TL.

Ancak yivsiz av tüfeklerine getirilen yeni uygulama ile, sarı kağıtlı ruhsatlar yerine yeni kimlik kartlarına benzer kart tipi ruhsat uygulamasına geçildi. Bu kartların ücreti 200 TL.

Dolar kurunun artması, vergilerin yükselmesi ve piyasaların daha pahalı hale gelmesi sonucunda, 2023 başında her markadan her model yivsiz av tüfeğine zam geldi. Silah sahiplerini , hobi amaçlı atıcılık yapanları ve avcıları üzecek bir başka gelişme de Emniyet Genel Müdürlüğü’nden geldi.

Odatv’nin edindiği bilgilere göre, T.C. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 7 Mart 2023’te yayınlanan genelgede şu ifadeler kullanıldı:

“2521 sayılı Avda ve Sporda Kullanılan Tüfekler, Nişan Tabancaları ve Av Bıçaklarının Yapımı, Alımı, Satımı ve Bulundurulmasına Dair Kanun kapsamında düzenlenecek her bir yivsiz tüfek için ayrı harç ve onay almak suretiyle işlem tesis edilmesi gerekmektedir.

Ayrıca yivsiz tüfek ruhsatnamesi düzenlenirken, harç makbuz tarihi girilerek alınan ruhsatname geçerlilik tarihi, ASİP’te yapılan güncelleme sonrası ruhsat bitiş tarihi kısmından alınmaktadır.”

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı bu yeni genelge uyarınca, yivsiz av tüfeği satın alımında artık her bir tüfek için ayrı ayrı harç ödenecek.

Eskiden tek bir ruhsat harcı ile, en fazla 6 adete kadar yivsiz av tüfeği sahibi olunabiliyordu.

Bu yeni genelge ile artık her bir tüfek için ayrı ayrı 178 TL ödemek gerekecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir