TFF, Muhteşem Lig’de deplasman yasağını kaldırdı! Rezerv Lig kuruldu

Posted by

Türkiye Futbol Federasyonu, idare konseyi toplantısında deplasman yasağını kaldırdı ve Rezerv Lig kurulmasını kararlaştırdı.

Türkiye Futbol Federasyonu, 30 Haziran gününün birinci saatinde toplantıda alınan iki kararı resmi siteden açıkladı. TFF, corona virüs nedeniyle yasaklanan deplasman grubunun taraftarlarının statlara giriş yasağını kaldırdı. Bundan sonra taraftarlar, gruplarını deplasmanlarda da tribünden destekleyecek.

Ayrıca toplantıda alınan bir başka karar ise Rezerv Lig’in kurulması oldu. Kulüpler, A Kadro listesinde yer alan tüm oyuncuları (yerli-yabancı) kelam konusu ligde oynatabilecek. Ayrıyeten bu maçlar, A Kadro maçlarının olduğu tıpkı günde oynanacak.

TFF’NİN AÇIKLAMASI

“Türkiye Futbol Federasyonu İdare Konseyi, Sayın Mehmet Büyükekşi başkanlığında Riva’da bir toplantı gerçekleştirmiştir.

Yönetim Konseyi, yaptığı değerlendirmeler sonucunda aşağıdaki kararları almıştır:

1. 2022-2023 Futbol Döneminde Rezerv Lig’in kurulmasına karar verilmiştir.

Buna nazaran Rezerv Lig karşılaşmaları; Harika Lig’de bulunan 19 kulübümüzün iştiraki ile, Muhteşem Lig fikstürüne nazaran ve A Grup maçları ile tıpkı günde oynanacak halde düzenlenecektir.

Rezerv Lig karşılaşmalarında, Kulüplerin A Grup Listesinde bulunan yerli ve yabancı tüm futbolcular (35) oynatılabilecektir.

Sezon içerisinde, kulübün Profesyonel A Kadrosu ile Rezerv Grubu ortasında, futbolcu geçişi bakımından rastgele bir kısıtlama yahut sınırlama olmayacaktır.

Rezerv Lig’e ait öteki konular, Rezerv Lig statüsünde ilan edilecektir.

2. 2022-2023 Futbol Dönemiyle birlikte Muhteşem Lig’de deplasman seyircisi yasağı kaldırılmıştır.

Ayrıca, mesken sahibi kulüplerin, konuk kadronun yazılı onayı ve Vilayet yahut İlçe Spor Güvenlik Heyeti’nin kararı ile, en fazla %10 olan konuk ekip seyirci kapasitesi %30’a çıkartılmıştır. Mesken sahibi kulüplerin, stadyum oturma kapasitesinin en az %5’i oranında konuk ekip seyircileri için yer ayırma mecburiliği devam edecektir. Buna ilaveten, iki kulübün muahedesi ve Vilayet yahut İlçe Spor Güvenlik Heyetleri’nin uygun görmesi halinde, konuk kadro tribünleri, konut sahibi kulüpler tarafından kullanılabilecektir.

Düzenlemenin ayrıntıları Muhteşem Lig statüsünde ilan edilecektir.

Kamuoyunun bilgilerine sunarız.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.